Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped

Święto Niepodległości w Krotoszynie

2017-11-13
[flexy_breadcrumb]
Święto Niepodległości w Krotoszynie

10 listopada, a więc w przeddzień 99. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości, delegacje wszystkich samorządów Ziemi Krotoszyńskiej, szkół, instytucji, organizacji społecznych i politycznych, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy wzięli udział w uroczystościach z okazji najważniejszego święta państwowego.

 

Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęło się na krotoszyńskim rynku od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” i wciągnięcia flagi na maszt. Potem dr Edward Jokiel przypomniał zgromadzonym wydarzenia, które doprowadziły, po 123 latach zaborów, do odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku.

– Utraciliśmy niepodległość pod koniec XVIII wieku przez wewnętrzne konflikty i działania państw zewnętrznych – Prus, Austrii i Rosji. Na 123 lata Polska zniknęła z mapy Europy – mówił dr Edward Jokiel. W XIX wieku na polskiej ziemi wybuchały powstania, w tym dwa największe – listopadowe i styczniowe, które ostatecznie zakończyły się klęską.

W kwestii odzyskania niepodległości w okresie zaborów ścierały się dwie idee – romantyczna, wzywająca do ogólnonarodowego powstania, a także pozytywistyczna, propagująca pracę organiczną i pracę u podstaw. – Do odzyskania niepodległości przez Polskę przyczynił się wybuch I wojny światowej. Nasi zaborcy starli się ze sobą w konflikcie zbrojnym, czego życzył nawet nasz wielki poeta, Adam Mickiewicz – opowiadał E. Jokiel.

W dniu 11 listopada 1918 roku oficjalnie zakończyła się I wojna światowa, a w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę zwierzchnią nad Wojskiem Polskim Józefowi Piłsudskiemu. To wydarzenie uznaje się za umowny moment odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po prelekcji doktora Jokiela wszyscy udali się ulicami miasta na plac Jana Pawła II, gdzie pod pomnikiem Wolności złożono symboliczne wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyła się w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła Mszą św. w intencji Ojczyzny. Następnie w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie wręczono nagrody laureatom Konkursu Pieśni i Recytacji o Tematyce Patriotycznej.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Fines
Impuls
BETA
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Czy rok 2018 upłynie przede wszystkim pod znakiem:

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...