Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Uroczysty dzień w Sulmierzycach

2017-11-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Samorząd
  4. /
  5. Uroczysty dzień w Sulmierzycach
Uroczysty dzień w Sulmierzycach

11 listopada Sulmierzyce obchodziły nie tylko Święto Niepodległości, ale także 560. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której m.in. wręczono honorowe obywatelstwa miasta Sulmierzyce.

 

W uroczystości wzięli udział m.in. starosta Stanisław Szczotka oraz przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego Leszek Kulka. Po Mszy świętej zaproszeni goście oraz mieszkańcy Sulmierzyc udali się na rynek przed pomnik Wdzięczności. W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz Dariusz Dębicki przypomniał o historycznym odzyskaniu niepodległości przez naród polski, a tym, którzy walczyli za wolność, oddano hołd poprzez złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów. Tradycyjnie przy akompaniamencie sulmierzyckiej orkiestry dętej odśpiewano hymn państwowy i „Rotę”.

Przy okazji ogłoszono wyniki konkursu na kokardę narodową 2017, który przeprowadzono pod patronatem burmistrza Sulmierzyc, a organizatorem był Sulmierzycki Dom Kultury. W kategorii przedszkolaków pierwsze miejsce zajęła Daria Wąs. W gronie uczniów klas I-III laureatką została Blanka Buta z kl. Ia, wyprzedzając Aleksandrę Jaruzel z kl. IIIb i Antoniego Krysmalskiego z kl. Ia. Ponadto w tej kategorii wyróżnienia przyznano Łukaszowi Ulichnowskiemu z kl. Ib i Łukaszowi Banasiewiczowi z kl. II. Wśród uczniów klas IV-VI zwyciężyła Weronika Janicka z kl. Vb, druga była Zofia Ignasiak z kl. IVc, a trzecia Magdalena Banasiewicz z kl. VIa. Wyróżnienia otrzymali Mateusz Banasiewicz z kl. VIa i Julia Konieczna z kl. IVb. W kategorii młodzieży gimnazjalnej i starszej triumfowała Aleksandra Kocerka. W grupie dorosłych pierwsze miejsce przyznano Sylwii Młynarczyk i Katarzynie Wąs, druga lokata przypadła Agnieszce Gibasiewicz, a trzecia – Agnieszce Banasiewicz.

Druga część uroczystości związana była z podsumowaniem i zakończeniem tegorocznych obchodów 560-lecia nadania praw miejskich Sulmierzycom. Jubileusz stał się okazją do zwołania uroczystej sesji Rady Miejskiej i uhonorowania wyjątkowych mieszkańców miasta. Podjęte zostały uchwały o nadaniu honorowego obywatelstwa Sulmierzyc Irenie Rękosiewicz, Michałowi Pabelowi, Józefowi Januszkiewiczowi i Leonardowi Świderskiemu. Wyróżnione osoby otrzymały z rąk burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej pamiątkowe medale oraz akty nadania tego honorowego tytułu. Ponadto odsłonięto tablice Honorowych Obywateli Miasta, na których znajdują się zdjęcia i uzasadnienia nadania wyróżnień.

Irena Rękosiewicz była burmistrzem Sulmierzyc w latach 1990-2006, a ponadto członkinią Prezydium Sejmiku Województwa Kaliskiego i zastępczynią przewodniczącego Rady Powiatu Krotoszyńskiego. Jest naczelnikiem Wydziału Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Krotoszynie. Aktywnie działa w organizacjach samorządowych i wielu stowarzyszeniach, w szczególności zaangażowana jest w działania na rzecz rozwoju Sulmierzyc. Za jej przyczyną Sulmierzyce nawiązały oficjalne partnerskie kontakty z gminą Balantonfenyves na Węgrzech. Za swoją działalność została odznaczona m.in. złotym, srebrnym i brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem za Zasługi dla Województwa Kaliskiego i Wielkopolskiego.

Józef Januszkiewicz od 1991 roku jest starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Krotoszynie. W 2015 roku z jego inicjatywy powołano Krotoszyńską Izbę Rzemieślniczą, której został prezesem. Jest jednym z założycieli Ośrodka Dokształcenia i Doskonalenia Zawodowego. Był radnym powiatu krotoszyńskiego przez trzy kadencje. Szczególnie związany z sulmierzyckimi rzemieślnikami. Jest fundatorem tablic pamiątkowych na terenie miasta. Odznaczony m.in. Honorową Odznaką Rzemiosła oraz najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym – Szablą im. Kilińskiego.

Leonard Świderski był jednym z czołowych zawodników Klubu Zapaśniczego Sulimirczyk. Trzykrotny mistrz Polski w zapasach w stylu wolnym, reprezentant klubu w meczach międzypaństwowych. Odznaczony Medalem 40-lecia Ludowego Zespołu Sportowego, Medalem Mistrza Sportu, Złotym Medalem Repa Zapaśniczego.

Michał Pabel w 1980 roku ukończył studia na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od 1 maja 1991 roku w Sulmierzycach wzorowo wykonuje obowiązki lekarza, a dzięki ofiarnej i zaangażowanej pracy zyskał szacunek, sympatię i uznanie wielu pacjentów. Jest symbolem lekarskiej rzetelności i fachowości.

W trakcie uroczystości ogłoszono także wyniki konkursu na amatorski film promocyjny „Sulmierzyce w kadrze”. Oceny trzech filmów – autorstwa Aleksandry Lis, Piotra Błaszczyka i Adama Sikory – dokonało jury, w składzie: Alicja Kokot – przewodnicząca Komisji Społecznej RM, Beata Mączak – pracownik Urzędu Miejskiego, Beata Koprowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Sulmierzycach, Elżbieta Pawlik – dyrektor miejskiej biblioteki, Elżbieta Krenz – dyrektor muzeum, Edyta Jachimowska – dyrektor Sulmierzyckiego Domu Kultury, Dariusz Dębicki – burmistrz Sulmierzyc. Komisja przyznała nagrodę Piotrowi Błaszczykowi. Z kolei w głosowaniu internetowym pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Lis.

W programie artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej oraz dzieci z Przedszkola Publicznego w Sulmierzycach, którzy przedstawili „Historię Sulmierzyc”. Na zakończenie uroczystości Edyta Jachimowska zaprosiła wszystkich do obejrzenia wystawy Krzysztofa Cepy „Miejsca, które warto zobaczyć”. Ekspozycję przygotowała Elżbieta Pawlik.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Szczotka
Kosiarski
Wronecki
Borska
Rozum
Archiwum
Aparatus
BETA
Brykczyński
Fachstol baner
Leaderschool
Serafiniak
Impuls
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...