Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Uważajmy na oszustów!

2019-05-22
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Uważajmy na oszustów!
Uważajmy na oszustów!

W piątek w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie odbyło się spotkanie z Mikołajem Lechmanem – powiatowym rzecznikiem praw konsumenta. Rozmawiano o oszustwach dokonywanych przez osoby podające się dostawcę energii elektrycznej lub gazu.

 

W ostatnim czasie w powiecie krotoszyńskim wzrosła aktywność przedstawicieli firm proponujących zawarcie umów na dostawę energii elektrycznej i gazu. Nierzadko osoby te posługują się metodami, które zaciemniają obraz sytuacji faktycznej. Potencjalnym klientom (często są to osoby starsze) proponuje się w istocie zawarcie nowych umów z nowym dostawcą przy stwarzaniu pozorów („ja z gazowni jestem…” albo „z energetyki mnie przysłali…”), iż chodzi jedynie o zmianę dotychczasowych warunków umowy na korzystniejsze („pokażemy państwu, że możecie mniej płacić za prąd…”).

– Apelujemy do mieszkańców powiatu, szczególnie do osób starszych, o zachowanie jak najdalej posuniętej ostrożności przy zawieraniu takich umów – mówił Mikołaj Lechman. Jak podkreślił, z roku na rok rośnie świadomość obywateli w kwestii zawierania umów, ale nadal wiele osób przychodzi do niego po pomoc z powodu podpisania niekorzystnej umowy. Przyznał też, że w 2018 udzielił aż 96 porad dotyczących dostawców energii. Konsumenci mogą liczyć na bezpłatną pomoc powiatowego rzecznika konsumentów. Porad udziela także Punkt Informacyjny dla Odbiorców Energii i Paliw Gazowych przy Urzędzie Regulacji Energetyki.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

 

PAMIĘTAJMY:

– należy sprawdzić, z kim mamy do czynieni; można na przykład zadzwonić pod numer dotychczasowego sprzedawcy i zapytać, czy to jego akwizytor był w naszym domu

– nie pozwalajmy na kopiowanie (np. poprzez wykonanie zdjęcia telefonem komórkowym) wszelkich dokumentów zawierających nasze dane osobowe i finansowe – np. faktur oraz dowodów tożsamości

– jeśli nawet jesteśmy zainteresowani ofertą, nie ma obowiązku podpisania umowy „od razu” w obecności przedstawiciela handlowego; poprośmy o pozostawienie przez niego danych lub proponowanej treści umowy, tłumacząc, że musimy ją przeanalizować i skonsultować (np. z dziećmi, z prawnikiem itd)

– musimy pamiętać, że mamy prawo do odstąpienia od umowy; zgodnie z prawem konsument ma 14 dni na rezygnację z umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy (np. podczas wizyty akwizytora.); proponując umowę, przedstawiciel firmy powinien zostawić nam również formularz odstąpienia od niej.

Sorry, there are no polls available at the moment.
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
M-partner
Matyla