Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Załatwią sprawę polubownie?

2018-10-10
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Załatwią sprawę polubownie?
Załatwią sprawę polubownie?

Kancelaria adwokacka, reprezentująca ponad stu nauczycieli z czterech krotoszyńskich szkół podstawowych, złożyła w trzech z tych placówek (w czwartej uczyni to w najbliższych dniach) wezwanie do zapłaty zaległego wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

 

Jak wyjaśniają pełnomocnicy grupy krotoszyńskich nauczycieli, wynagrodzenie to było permanentnie zaniżane, począwszy od roku szkolnego 2010/2011. Powołując się na opinię wojewody, prawnicy podkreślają, iż organ prowadzący szkoły nie ma kompetencji, by ustalać sposób rozliczeń godzin ponadwymiarowych.

– W związku z tym organ prowadzący wydał do szkół polecenie, by owe godziny rozliczać progresywnie, a nie – jak to jest w całym kraju – proporcjonalnie – tłumaczą pełnomocnicy. – Istotą przyjętego sposobu rozliczania jest więc zaniżanie wynagrodzenia za te godziny – dodają.

Wezwania do zapłaty trafiły do trzech placówek – SP nr 1, SP nr 5 i SP nr 8. Roszczenia dotyczą w sumie 58 nauczycieli. Jednocześnie kancelaria wzywa szkoły do prawidłowego rozliczania godzin ponadwymiarowych. Podobne wezwanie trafi lada moment także do SP nr 7. W tym przypadku chodzi o ponad 50 nauczycieli.

Wezwania trafiły też do burmistrza Franciszka Marszałka z prośbą o nieutrudnianie dyrektorom realizacji tegoż, jak również o polubowne załatwienie sprawy, póki pozwy nie zostały skierowane do sądu.

– Wyznaczyliśmy siedmiodniowy termin na zapłatę, na to, by się dogadać. Jeśli nie będzie żadnej reakcji w tym czasie, złożymy w sądzie zbiorowe pozwy. A z procesami, jak wiadomo, wiążą się niemałe koszty – oznajmiają adwokaci.

Przypomnijmy, że o sprawie zrobiło się głośno po interwencji senatora Łukasza Mikołajczyka, do którego dotarła informacja o niezgodnym z obowiązującym prawem pracy rozliczaniu i wypłacaniu wynagrodzeń za godziny ponadwymiarowe nauczycieli. Parlamentarzysta poinformował o tym fakcie Państwową Inspekcję Pracy, która skontrolowała pięć szkół z gminy Krotoszyn. Kontrola wykazała, iż w dokumentach sporządzanych przez dyrektorów poszczególnych placówek, które później trafiają do Zakładu Obsługi Placówek Oświatowych, nie są wykazywane niezrealizowane godziny dydaktyczne w dniach, w których nie odbywają się lekcje z przyczyn od nauczycieli niezależnych.

ANDRZEJ KAMIŃSKI

Ankieta

Co myślisz na temat podwyższenia diet przez krotoszyńskich radnych?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...
Archiwum
Jandy Kabarety
W starym stylu
Impuls
Banaszak
Galeria Kroto
BETA
Mazi Owczarz
Leaderschool
Fachstol baner
Serafiniak
Jarmużek
Kamienica
Wojno
M-partner
Matyla