Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Zapraszamy do Staregogrodu na DNI POLA!

2019-05-01
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Nasz Patronat
  4. /
  5. Zapraszamy do Staregogrodu na...
Zapraszamy do Staregogrodu na DNI POLA!

12 maja (niedziela) odbędą się DNI POLA Agroinnowacje 2019 Starygród. Wydarzenie ma na celu pokazanie nowoczesnych rozwiązań w uprawie roślin i hodowli zwierząt. Ale nie zabraknie także rozmaitych atrakcji pozarolniczych.

 

Organizatorem imprezy jest Agrointegracja Sp. z o. o. – Biuro Obsługi Grup Producentów Rolnych z siedzibą w Kuklinowie. – Naszym celem jest przekazanie rolnikom wiedzy w zakresie innowacji rolniczych, pokazanie nowoczesnych technologii w hodowli zwierząt oraz w uprawie roślin – zaznacza Wojciech Styburski, prezes spółki i lider Konsorcjum Agrointegracja.

Spółka Agrointegracja realizuje projekt, którego istotą jest znalezienie alternatywnego źródła paszy dla bydła poprzez uprawę roślin międzyplonowych, czyli takich, które rosną po zbiorze zboża i przed zasiewem kukurydzy. – Kilka lat temu stworzyliśmy taką mieszankę międzyplonową o nazwie FUTTER NOVA 11 – mówi prezes spółki. – Od tego czasu była ona poddawana rozmaitym badaniom i testom. Teraz, w ramach projektu, na który otrzymaliśmy wsparcie, chcemy tę mieszankę ostatecznie wdrożyć.

Celem projektu, określonego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jako wysoce innowacyjny, jest obniżenie kosztów hodowli bydła mlecznego i opasowego. – Udowadniamy bowiem, że na jednym hektarze można uzyskać coś więcej niż jeden zbiór w roku, co w gospodarstwie znacząco wpłynie na aspekt ekonomiczny. Wdrożyć taką innowację może każdy rolnik, bo nie potrzeba do tego wielkich i kosztownych inwestycji, a jedynie należy nieco przeorganizować gospodarstwo – oznajmia W. Styburski

Efekty realizacji owego projektu zostaną zaprezentowane po oficjalnym otwarciu DNI POLA. Przybyli rolnicy będą więc mieli okazję zobaczyć pokaz technologii uprawy z użyciem nowoczesnych maszyn. Zbiór mieszanki będzie realizowany przez CLAAS Polska przy użyciu maszyn zielonkowych (koszenie – przetrząsanie – zgrabianie) oraz prasoowijarki, wozu zbierającego i sieczkarni samobieżnej (zbiór). Równolegle ze zbiorem będzie zaprezentowany innowacyjny siew w technologii pasowej (tzw. strip till). Ten pokaz wykona firma Szalkowski z wykorzystaniem maszyn firmy Czajkowski. Potem zostanie również pokazana technologia ochrony przeciwchwastowej.

– Chcemy zaprezentować całą technologię – jak tę mieszankę uprawiać, jak zbierać i jak w bardzo krótkim czasie, właściwie tego samego dnia co zbiór, zasiać kukurydzę – zapowiada prezes spółki Agrointegracja. – Ponadto – co bardzo ważne – w trakcie DNI POLA pokażemy także bydło opasowe – odsadki mięsne do dalszej sprzedaży dla hodowców współpracujących z grupami producenckimi – podkreśla W. Styburski.

DNI POLA rozpoczną się o godzinie 12.00. Organizatorzy zapraszają na to wydarzenie całe rodziny, albowiem nie zabraknie także atrakcji pozarolniczych, takich jak na przykład poligon do paintballa laserowego, występy artystyczne uczniów SP w Kuklinowie, dmuchane zamki dla dzieci czy degustacja wieprzowiny pochodzącej z terenu działania LGD ,,Gościnna Wielkopolska”.

ANDRZEJ KAMIŃSKI

Sorry, there are no polls available at the moment.
Robstal
Blending
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
Matyla
M-partner