Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Zaprezentowali twórczy potencjał

2019-07-09
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura, Nasz Patronat
  4. /
  5. Zaprezentowali twórczy potencjał
Zaprezentowali twórczy potencjał

W minioną sobotę w Krotoszynie odbył się I Ogólnopolski Festiwal Sztuki / Wzornictwa / Technologii TECH-ART, zorganizowany przez Stowarzyszenie Klub Art. W Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie oraz w hali widowiskowo-sportowej zaprezentowano dorobek artystyczny polskich twórców i pionierów w takich dziedzinach jak fotografia, grafika, rzeźba, malarstwo, rysunek. Można było poznać najnowsze rozwiązania w technologii czy nurty w sztuce i designie.

 

Impreza miała na celu pokazanie osiągnięć naukowo-artystycznych, w szczególności młodego pokolenia, a także podniesienie umiejętności i doskonalenie warsztatu osób, które rozwijają się w określonej dziedzinie sztuki czy nauki, zwłaszcza jeśli chodzi o lokalnych twórców i organizacje kulturalne. Festiwal był skierowany m.in. do mieszkańców Krotoszyna i okolic.

W hali widowiskowo-sportowej odbyło się szkolenie „Internetowe rewolucje”, prowadzone przez przedstawicieli Google. Zajęcia wprowadziły uczestników w arkana szeroko pojętego marketingu internetowego. Dowiedzieli się, jak wybrać potencjalne rynki docelowe dla swojej firmy, jak poznać narzędzia, dzięki którym zrozumie się wymagania i preferencje zakupowe zagranicznych klientów, jak zdobyć praktyczną wiedzę, która pozwoli przygotować firmę do sprzedaży poprzez Internet za granicą.

Uroczyste otwarcie festiwalu miało miejsce w samo południe w krotoszyńskim muzeum. Wszystkich powitali Bartosz Blecha – prezes Stowarzyszenia Klub Art – oraz Bartłomiej Andrzejewski. – Chcieliśmy pokazać młodych artystów, twórców, naukowców, którzy są „schowani” albo nie mają możliwości pokazania się. Niestety, wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi. A tutaj bezpłatnie mogą się promować. Dzięki współpracy z Urzędem Miejskim, Starostwem Powiatowym w Krotoszynie i innymi organizacjami pozarządowymi udało nam się to zrealizować – powiedział B. Blecha, przy okazji dziękując za okazane wsparcie obecnym przedstawicielom samorządów w osobach wicestarosty Pawła Radojewskiego oraz wiceburmistrza Ryszarda Czuszke.

W muzeum nastąpiło także otwarcie wystaw: „Dziecko” – międzynarodowej ekspozycji, honorowanej przez UNICEF i zorganizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu; rysunków Dominiki Biadały, Angeliki Szczepaniak, Patrycji Wołowicz, Aleksandry Palczewskiej, fotografii Marka Lapisa, malarstwa Stanisława Brajera czy grafiki Małgorzaty Wróbel.

Z kolei w hali widowiskowo-sportowej prezentowali się wystawcy zajmujący się nauką, technologią czy wzornictwem. Przed budynkiem można było zobaczyć jedną z najnowocześniejszych maszyn do wycinki drzew, tzw. harwester, wartą 420 tys. euro. Przedstawiciel Lasów Państwowych określił działanie tego sprzętu jako najnowsze rozwiązanie technologiczne stosowane w przemyśle.

Bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie ze strony płci pięknej, cieszył się pokaz makijażu w wykonaniu Martyny Szymczak. Wizażystka objaśniała, jak się umalować, jak dobierać odpowiednie kosmetyki i akcesoria. Jednym z wystawców była firma Jotkel ze swoimi stołami warsztatowymi – można było dowiedzieć się, jak w przypadku tego typu mebli zachować spójny design. Były też firmy promujące ekologiczne formy ogrzewania domów, jak np. ogrzewanie na podczerwień. Z kolei specjaliści z firmy zajmującej się dziedziną łączącą medycynę i naukę zaprezentowali aplikację do weryfikacji ran. Tomasz Pielak pokazał swoje prace wykonane areografem na kaskach skoczków narciarskich czy motocyklistów. W kwestii pozyskiwania środków na rozwój swojego biznesu doradzali przedstawiciele Wielkopolskiego Funduszu Regionalnego czy Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. O prawie patentowym, ochronie wzorów przemysłowych i wynalazków mówiła natomiast Jolanta Justyńska – rzecznik patentowy.

Jednocześnie odbywały się panele dyskusyjne: „Design i technologia w przemyśle i architekturze w Polsce i za granicą”, „Rozwój przedsiębiorstwa i technologii dzięki funduszom oraz doradztwu”, „Smog – realne zagrożenie czy propaganda?”, „W jakim kierunku będzie rozwijała się moda”. Można było też wysłuchać wykładu dra Pawła Baranowskiego „Nowe pole widzenia”.

– Jestem bardzo zadowolony, że przybyli do nas ci wystawcy, którzy byli zapowiadani. Wszyscy artyści, wykładowcy, naukowcy, przedsiębiorcy dołożyli wszelkich starań, żeby festiwal miał odpowiedni poziom i jakość. Do nich kieruję ogromne wyrazy szacunku. Najważniejsze dla mnie jest to, że nawiązaliśmy wiele kontaktów, które z pewnością zaprocentują w przyszłości, jeśli chodzi o realizowanie naszych projektów. Muszę przyznać, że spotkaliśmy się z bardzo pozytywnymi opiniami na temat tego wydarzenia, które przecież zorganizowaliśmy po raz pierwszy. I jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie w naszym regionie. Wszyscy docenili ogrom pracy, jaki włożyliśmy w organizację tego festiwalu – podsumował pierwszą edycję festiwalu TECH-ART jego główny organizator, Bartosz Blecha.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Sorry, there are no polls available at the moment.
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
M-partner
Matyla