Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Zdania są podzielone

2019-02-12
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdania są podzielone
Zdania są podzielone

Jak informowaliśmy przed tygodniem, na skrzyżowaniu ulic Ceglarska i Bractwa Kurkowego w Krotoszynie stanęła wieża obserwacyjno-widokowa o wysokości 15 metrów. Na naszej stronie internetowej postanowiliśmy przeprowadzić ankietę, pytając w niej internautów o opinię na temat owej wieży.

 

Dodajmy, że obiekt zbudowano w ramach zadania pod nazwą „Utworzenie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej z wieżą obserwacyjno-widokową”. Koszt inwestycji wyniósł około 366,5 tys. zł, z czego 180 tys. zł stanowiło dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Na wieży zamontowana zostanie luneta, która pozwoli na obserwację przyrody, a przede wszystkim ptaków. Zagospodarowanie terenu obejmować ma m.in. montaż stolików edukacyjnych zadaszonych wiatą i innych elementów małej architektury, montaż oświetlenia typu parkowego, utwardzenie nawierzchni kostką betonową, wykonanie trawnika i nasadzeń.

Pomysł utworzenia ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej z wieżą obserwacyjno-widokową ma na celu wdrożenie działań edukacyjnych, który uświadomią mieszkańcom gminy, jaki potencjał przyrodniczy znajduje się w zasięgu ręki.

Jeśli chodzi o naszą ankietę, to ostatecznie wzięło w niej udział 127 osób. Zdania są podzielone, choć przeważają opinie pozytywne. Oto bowiem ponad połowa (72) ankietowanych (57%) stwierdziła, że wieża obserwacyjno-widokowa to bardzo dobry pomysł, w związku z czym mieszkańcy powinni być zadowoleni. Z kolei 48 internautów (38%) oceniło tę inwestycję jako niepotrzebny wydatek, uznając, iż w gminie są ważniejsze sprawy do zrealizowania. Czterech (3%) uznało, że to ciekawe przedsięwzięcie, ale tylko dla tych, którzy lubią obserwować przyrodę, a trzech (2%) opowiedziało się za opcją „niech sobie będzie – ani mi to potrzebne, ani nie przeszkadza”.

– Moje zdanie w tej kwestii zostało oparte na decyzji Rady Miejskiej w Krotoszynie – wyjaśnia burmistrz Franciszek Marszałek. – Wniosek o budowę wieży w najwyższym punkcie Krotoszyna został złożony już dziesięć lat temu przez ówczesnego radnego, dra Edwarda Jokiela. Gmina rozpoczęła więc działania w tym kierunku. Wykupiliśmy fragment gruntu, gdzie obecnie jest usytuowana wieża, a następnie wykonaliśmy dokumentację. Z uwagi na fakt, że były ważniejsze inwestycje, wieża nie powstawała. Od początku mówiliśmy, że będziemy starali się pozyskać środki zewnętrzne na ten cel. Gdy pojawiły się konkursy, ogłaszane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, na pozyskanie środków wykorzystanych do propagowania walorów przyrodniczych i ochrony środowiska, zrodził się pomysł stworzenia ścieżki dydaktycznej wraz ze wspomnianą wieżą widokową. Na niej będzie wybudowana luneta do obserwacji przyrody. Chciałbym przypomnieć, że wokół Krotoszyna znajdują się bardzo cenne przyrodnicze Dąbrowy Krotoszyńskie, jest Natura 2000 itd., uznane przez określone dyrektywy unijne. Pozyskane dofinansowanie wyniosło ok. 180 tys. zł, a cały projekt opiewał na ok. 360 tys. zł. Planowany termin oddania do użytku to 31 marca. Uważam, że inwestycja jest bardzo fajna, osobiście miałem okazję zobaczyć z wieży zachód słońca i panoramę Krotoszyna. Myślę, że będzie ona cieszyć się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony dzieci i młodzieży. Informuję również, że prowadzę rozmowy z panem starostą na temat remontu drogi powiatowej na ul. Ceglarskiej. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to zaczniemy go w przyszłym roku. Obiekt ze wspomnianą wieżą jest jeszcze w fazie budowy, parę detali zostało do zakończenia tej inwestycji – skomentował burmistrz Krotoszyna.

(ANKA / NOVUS)

Sorry, there are no polls available at the moment.
Blending
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
Matyla
M-partner