Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY

150 lat Banku Spółdzielczego w Kobylinie

2018-11-08
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. 150 lat Banku Spółdzielczego...
150 lat Banku Spółdzielczego w Kobylinie
PANCOM

3 listopada oddział Banku Spółdzielczego w Kobylinie świętował jubileusz 150-lecia istnienia. Najpierw w Kościele pw. Matki Bożej przy Żłóbku odprawiona została Msza św. Dalsza część uroczystości odbyła się w restauracji Bajka. Przybyli na nią przedstawiciele banku, władz samorządowych oraz rozmaitych instytucji i firm.

 

Jan Pluta, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Krotoszynie, w swoim wystąpieniu przypomniał historię kobylińskiej placówki. Podkreślił wysokie kompetencje zatrudnionych w niej pracowników, wspomniał o szybkim rozwoju Banku Spółdzielczego w ciągu ostatnich 20 lat. Zwrócił też uwagę na fakt, że bank odgrywa ważną rolę w integracji społeczności lokalnej, co jest jednym z priorytetów jego działalności.

– Historia działalności naszego banku jest długa i fascynująca. Jej podstawą zawsze byli ludzie. Zarówno ci zarządzający, jak i pracownicy oraz klienci. Nasze wartości są niezmienne. Liczy się budowanie relacji i indywidualne podejście do każdego człowieka – powiedział Jan Pluta.

Zaproszeni goście składali przedstawicielom banku gratulacje i życzenia. W części artystycznej wystąpiły zespoły Młodzi Duchem oraz Tacy Nie Inni. Zwieńczeniem uroczystości był bankiet.

Oddział Banku Spółdzielczego w Krotoszynie z siedzibą w Kobylinie powstał jako samodzielna jednostka 18 kwietnia 1868 roku pod nazwą Towarzystwo Pożyczkowe w Kobylinie. Do jego założenia przyczynili się miejscowi działacze – ks. proboszcz Antoni Szyperski, dr Bronisław Kutznet (lekarz), Aleksander Langer (kupiec), Józef Biderman (handlarz) i Maciejewski (mistrz piekarski). Siedzibą stał się budynek przy ul. Długiej 71 (obecnie ul. Wolności).

Potrzeba zawiązania Towarzystwa Pożyczkowego wynikała nie tylko ze względów gospodarczych, ale również patriotyczno-politycznych. Chodziło bowiem o opanowanie handlu i obronę ziemi przed eksterminacyjną polityką Niemców. Naciskom, zakazom i ograniczeniom władzy niemieckiej chłop polski i wspierające go postępowe siły społeczne mogły przeciwstawiać jedynie własną prężność gospodarczą i umiejętność solidarnej obrony, w ramach stworzonych przez siebie organizacji społeczno-gospodarczych.

Celem działalności Towarzystwa Pożyczkowego było przyjmowanie wkładów oszczędnościowych i udzielanie pożyczek drobnym rzemieślnikom i rolnikom, aby ich ochronić przed wyzyskiem. Przed I wojną światową płynęły do banku oszczędności Polaków pracujących w Westfalii i to w takich ilościach, że poważną część tego kapitału trzeba było ulokować w Banku Związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu. W okresie międzywojennym do banku wpływały oszczędności z Francji i Belgii od pracujących tam rodaków.

(NOVUS)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + cztery =

YouTube

Archiwum
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP