Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Co jeść, kiedy doskwiera upał?

2022-07-19
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Co jeść, kiedy doskwiera...
Co jeść, kiedy doskwiera upał?
TAPAS

Gdy za oknem panują wysokie temperatury, większość z nas odczuwa zmniejszony apetyt i jest to zupełnie normalne z uwagi na regulację temperatury ciała. Procesy trawienne znacznie ją podwyższają, stąd chętniej sięgamy po zimne napoje, aniżeli po posiłki. Jednak nie samą wodą człowiek żyje i jeść też trzeba, nawet gdy temperatura powietrza znacznie przewyższa 30 stopni.

 

Podczas upałów większość z nas odczuwa złe samopoczucie. Pojawiają się osłabienie, zmęczenie i senność. Szukamy ukojenia i orzeźwienia również w spożywanych posiłkach. Idealnym rozwiązaniem będzie dobór takich produktów, które królują w diecie śródziemnomorskiej. Warto przygotować posiłki z uwzględnieniem świeżych warzyw i owoców, lekkiego nabiału, pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb i chudego drobiu. Ważne jest, aby posiłki były lekkostrawne i jak najmniej przetworzone – bogate w składniki odżywcze i witaminy.

Na czas upalnych dni należy zrezygnować z potraw obciążających organizm, a więc dań ciężkostrawnych, smażonych z dużą ilością tłuszczu, a także używek, alkoholu, mocnych herbat i kaw. Kluczowe jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, co pozwoli na szybszy transport niezbędnych składników odżywczych. Prawidłowe nawodnienie zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie, dzięki czemu pozwala na pozbycie się uciążliwych obrzęków (najczęściej kończyn).

Należy pamiętać, że za nawodnienie odpowiada nie tylko ilość wypijanych płynów, ale także jakość spożywanych produktów. Spożywając warzywa i owoce, wybierajmy te ze zwiększoną zawartością wody, jak np. ogórek, pomidor, cukinia, arbuz, truskawki, grejpfruty czy melony. W gorące dni najlepiej przyrządzać posiłki na zimno, czyli  w formie koktajli, chłodników, zup owocowych, sałatek.

Wszelkie koktajle i chłodniki najlepiej przyrządzać z wykorzystaniem mlecznych napojów fermentowanych, takich jak kefir, maślanka, które – odpowiednio schłodzone – nadają potrawie orzeźwiający smak. Oczywiście numerem jeden na mojej liście napojów fermentowanych są te produkowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Jarocinie. Produkty te, dzięki zawartości żywych kultur bakteryjnych, doskonale wpływają na prawidłową perystaltykę jelit i zapobiegają zaparciom. Osobiście polecam przygotować chłodnik na bazie jarocińskiej maślanki 1,5%, dzięki czemu uzyskacie niezastąpiony smak i aromat tego dania. Maślanka jest  niskoenergetycznym i lekkostrawnym napojem, o wysokiej zawartości szczepów fermentacji mlekowej (Lactococcus lactis, Lactococcus cremoris, Lactococcus diacetilactis), które wykazują właściwości neutralizujące i przeciwzapalne. Dodatkowo zawartość szczepów bakteryjnych pozwala na spożywanie maślanki nawet przez osoby z nietolerancją laktozy. Maślanka wykazuje działanie odkwaszające na organizm, gdyż zawarty w niej kwas mlekowy pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego, co reguluje trawienie. Białko zawarte w maślance cechuje się wysoką wartością biologiczną. Dodatkowo napój ten jest doskonałym źródłem wapnia, witamin z grupy B, a także lecytyny – wpływającej na pamięć, koncentrację i pracę wątroby.

Jako danie obiadowe doskonale sprawdzą się młode ziemniaki z koperkiem, jogurtem, kefirem czy półtłustym twarożkiem. I tu po raz kolejny warto zaproponować ser twarogowy półtłusty, który znajduje się w asortymencie oferowanym przez jarocińską Mleczarnię. Jest to twaróg formowany w kostki  250 gramów, w związku z czym nie trzeba się martwić, że twaróg nie zostanie w pełni wykorzystany.

Nie można zapomnieć także o zdrowych tłuszczach, które będą uzupełnieniem naszych posiłków. Kwasy z rodziny omega 3 i omega 6 można dodawać nie tylko w postaci oliwy z oliwek do sałatek, ale także w  postaci nasion, jak chociażby nasion lnu, które są idealnym dopełnieniem koktajli i owsianek. Kwasy te również znajdziemy w rybach, dlatego smaczną propozycją posiłku będzie zapiekany łosoś w aromatycznych ziołach, z dodatkiem gotowanych bądź świeżych warzyw.

Poniżej przedstawiam Wam przepis na mój ulubiony chłodnik z wykorzystaniem jarocińskiej maślanki 1.5%. Sami się przekonacie, że nie bez powodu maślanka ta została oznaczona w 2019 roku Hitem Irydowym za walory smakowe i jakościowe.

 

Składniki:
1 duży pęczek botwinki, 1 ogórek zielony, 1 pęczek rzodkiewek, 1 pęczek koperku, 1 litr maślanki OSM Jarocin 1,5%, 1 duży kubek jogurtu naturalnego – 370g, 1 kostka rosołowa (najlepiej przygotowana samodzielnie), przyprawy: sól, pieprz, zioła; 3 jaja.

Sposób przygotowania:

Wszystkie warzywa dokładnie myjemy, botwinkę drobno siekamy i zalewamy wodą. Następnie dodajemy kostkę rosołową i gotujemy na małym ogniu ok. 20 minut. Jaja gotujemy na twardo. Rzodkiewki i ogórki drobno kroimy, koperek siekamy. Do ugotowanej botwinki dodajemy starte warzywa, maślankę, jogurt i koperek. Dodajemy ugotowane, pokrojone w ćwiartki jajka, doprawiamy do smaku i gotowe. Najlepiej smakuje dobrze schłodzony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy × 1 =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE