Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Strażacy wrócili do domu

2018-08-07
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Na sygnale
  6. /
  7. Strażacy wrócili do domu
Strażacy wrócili do domu
TK DACHY

W poniedziałek, 6 sierpnia, w godzinach popołudniowych do Krotoszyna wrócili strażacy, którzy 20 lipca wyruszyli do Szwecji, nieść pomoc w gaszeniu pożarów lasów.

St. kpt. Sławomira Włodarczyka, ogn. Pawła Flajszera i mł. ogn. Bartosza Górkę przywitali krotoszyńscy strażacy z st. bryg. Jackiem Strużyńskim – komendantem powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie na czele. Funkcjonariusze nie kryli zaskoczenia i zadowolenia z tak serdecznego powitania.

Po oficjalnej części uroczystości strażacy, na sali szkoleniowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, podzielili się doświadczeniami z odbytej misji, po czym wspólnie zasiedli do pysznych deserów lodowych, ofiarowanych przez krotoszyńską Cukiernię Łyskawa w uznaniu za ich poświęcenie i trud.

Podczas 14-dniowej misji Polacy pomagali szwedzkim służbom w walce z pożarami lasów. Rejon działania Polaków obejmował 6,5 tys. hektarów. W akcji gaszenia pożarów w Szwecji brali udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Dodatkowo wspierali ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP. Strażacy pracowali bez dnia przerwy w tzw. sposób „rotacyjny”. Oznacza to, że cały czas w akcji brało udział około 60 proc. strażaków. Natomiast około 40 proc. w tym czasie wypoczywało, po 12 godzinnej służbie. Polacy bronili przed ogniem m.in. miejscowość Karbole, z której wcześniej ewakuowano mieszkańców. Zbudowali tam linię obrony o długości siedmiu kilometrów. Wyjazd do Szwecji był związany z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej, nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą, wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej. W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze, tworzone przez kraje członkowskie (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię i Turcję).

(NOVUS)

FOT. Szymon Sikora& kpt. Tomasz Patryas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście − 5 =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE