Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Kim jest fizjoterapeuta UROGINEKOLOGICZNY?

2020-11-17
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Kim jest fizjoterapeuta UROGINEKOLOGICZNY?
Kim jest fizjoterapeuta UROGINEKOLOGICZNY?
AS MAŚNIAK

Fizjoterapia uroginekologiczna to wciąż mało znana i niedoceniania gałąź fizjoterapii w Polsce. Nadal niewiele się o niej mówi, a jest bardzo ważną częścią fizjoterapii, która zajmuje się usprawnianiem miednicy mniejszej, uczy kobiety świadomości własnego ciała. Stanowi też integralną część leczenia operacyjnego i farmakologicznego.

 

Głównym zadaniem jest nauka świadomości własnego ciała, utrwalenie jego prawidłowych nawyków i wzorców. W zależności od dysfunkcji, z jaką zgłosi się pacjent, dobierana jest terapia. Może to być m.in. terapia manualna, terapia ruchem, praca z oddechem. Korzyści jest wiele – zdrowe dno miednicy to brak problemów z nietrzymaniem moczu, zmniejszenie lub likwidacja bolesnych miesiączek, lepsze samopoczucie, większa radość ze współżycia, przygotowanie do porodu, a po porodzie szybszy powrót do formy i wiele innych.

Fizjoterapia okołooperacyjna dzieli się na przedoperacyjną i pooperacyjną. Przedoperacyjna przygotowuje część ciała do zabiegu, a pooperacyjna przywraca prawidłowe funkcje organizmu jeszcze w szpitalu. W późniejszym czasie pracujemy nad równowagą mięśniowo-powięziową, przeciwbólowo oraz pracujemy z blizną.

Fizjoterapia w ciąży i w okresie połogu. W czasie ciąży dochodzi do wielu zmian w organizmie. Są to m.in. powiększająca się macica, zmiana środka ciężkości ciała, zmiana ustawienia miednicy, sylwetki. Do fizjoterapeuty możemy się zgłosić z bólem kręgosłupa, spojenia łonowego, wysiłkowym nietrzymaniem moczu, by uelastycznić i pomóc w utrzymaniu sprawności mięśni dna miednicy. W czasie ciąży dochodzi do rozciągnięcia i napięcia powłok brzusznych, skutkiem czego jest rozejście mięśni prostych brzucha – już w ciąży możemy zastosować kinesiotaping, a po ciąży terapię manualną i odpowiednie ćwiczenia. Fizjoterapeuta pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia w czasie ciąży, a także przygotuje do porodu. Po porodzie ma cenne zastosowanie w pracy z blizną, wspomnianym już rozejściem mięśni prostych brzucha, nietrzymaniem moczu, obniżonym, wzmożonym napięciem mięśni miednicy, oceni postawę ciała i skoryguje ją, ponieważ często przybieramy postawę „ciężarnej”. Fizjoterapeuta nauczy prawidłowo wykonywać czynności dnia codziennego (np. karmienie, noszenie dziecka, prawidłowe nawyki toaletowe). Pomoże wrócić do formy sprzed ciąży – dobierze ćwiczenia do stanu Twojego ciała.

Fizjoterapia w zespołach bólowych miednicy mniejszej, których przyczyną może być dysbalans mięśniowy, przeciążenia powięziowe, nierównowaga mięśni dna miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna jest tutaj pomocna w takich przypadkach jak dyspaurenia, wolwudynia czy kokcygodynia.

Fizjoterapia jako profilaktyka i edukacja, w wyniku której możemy ustrzec kobietę od wielu problemów ze strony miednicy mniejszej lub je zminimalizować. Najważniejsza jest systematyczność, a także odpowiednie wykonywanie czynności dnia codziennego (m.in. odpowiednia toaleta, podnoszenie, dźwiganie, kichanie, kaszel, zła pozycja ciała i źle dobrany trening).

Zadbaj o swoje ciało i samopoczucie. A Wam z czym kojarzy się fizjoterapia uroginekologiczna? Wiedziałaś, że coś takiego istnieje? Byłaś już u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

(mgr Natalia Jasiak)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć + 3 =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE