Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Padewscy PRACA
PADEWSCY

Absolutorium udzielone po burzliwej dyskusji

2022-05-30
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samorząd
  6. /
  7. Absolutorium udzielone po burzliwej...
Absolutorium udzielone po burzliwej dyskusji
BETA

Podczas majowej sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie radni udzielili burmistrzowi Franciszkowi Marszałkowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok. Podjęcie uchwały w tej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja.

 

Najpierw burmistrz omówił raport o stanie gminy. – Zwrócę uwagę na dwa aspekty. Pierwszy z nich jest niekorzystny i dotyczy stosunku urodzin do zgonów na przestrzeni lat od 2017 do 2021 roku – mówił włodarz Krotoszyna. – Z wykresu kreuje się niekorzystna sytuacja. O ile jeszcze w 2017 roku było dużo więcej urodzin niż zgonów, o tyle w 2019 roku wykres się zrównał, a w 2021 nastąpił znaczący wzrost zgonów w stosunku do urodzin. Mamy około 100 zgonów więcej niż urodzin. Na tę chwilę populacja krotoszyńska została wzmocniona przez przyjazd obywateli Ukrainy. Nie wiemy jednak, czy tutaj zostaną. Sytuacja jest niekorzystna w całym kraju, jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Zawsze, pomijając czas pandemii, apelowałem, aby, kto może, podejmował działania w tej materii. Dzieci muszą się rodzić. Jeśli inne argumenty nie przemawiają, to pomyślmy choćby o tym, że ktoś musi pracować na nasze emerytury. Warto powiedzieć parę słów o pozytywnych rzeczach, o rozwoju, gospodarce. Zacznę od gminy. Mimo że był to okres bardzo trudny ze względu na pandemię, gmina się rozwijała. Na inwestycje wydaliśmy prawie 20 milionów złotych. Wiele przedsięwzięć zrealizowaliśmy. Formalnie dobiegła końca rewitalizacja krotoszyńskiego Błonia, alei Powstańców Wielkopolskich i kina Przedwiośnie. Jest to jedna z największych inwestycji w historii miasta, opiewająca na ponad 56 milionów złotych. Do dobrych informacji możemy zaliczyć rozwój naszych zakładów. Wspomnę o tych dwóch największych, czyli Dino i Mahle. Jeśli chodzi o Dino, to na koniec 2021 roku miało 1815 sklepów. Zarząd poinformował nas na ostatnim spotkaniu, że zamierzają przekroczyć liczbę 2000. Jest to niesamowity rozwój. Firma w tej chwili zatrudnia ponad 30 tysięcy pracowników. Jeśli zaś chodzi o Mahle, firma wybudowała kolejną halę i kończy budowę nowego zakładu – oświadczył F. Marszałek.

Głos zabrał radny Bartosz Kosiarski, poruszając m.in. kwestie spółek gminnych oraz dodatków covidowych, które zostały przyznane wybranym pracownikom urzędu. – Realizujemy wiele inwestycji w mieście. Szkoda, że prawie żadna z nich nie kończy się stuprocentowym sukcesem. Niemal za każdym razem mamy rzeczy, które trzeba poprawiać, naprawiać. Następna rzecz to czystość w naszym mieście. Są miejsca, w których koszy nie ma, oraz takie, w których są one przepełnione. Oczywiście, wiele zależy od nas, ale są to podstawy do tego, abyśmy mieli wokół siebie czysto. W zeszłym roku trzykrotnie zwracałem uwagę na to, że park wyglądał fatalnie. Mam nadzieję, że to się zmieniło i miejsca reprezentacyjne naszego miasta będą czyste. Budujemy bardzo mało dróg w mieście i gminie – wymieniał radny, omawiając przy okazji wiele innych spraw, jak szpital czy stadion.

Do dyskusji włączył się także Mirosław Chojnicki, przewodniczący Rady Osiedla nr 1 w Krotoszynie oraz przedstawiciel Międzyosiedlowego Zespołu Interwencyjnego. – Jako przewodniczący Rady Osiedla nr 1, pełniąc funkcję opiniodawczą jednostki pomocniczej dla władz miasta oraz przede wszystkim jako organ służący bezpośrednim kontaktom pomiędzy ogółem mieszkańców osiedla a władzami miasta, jestem zmuszony, w imieniu własnym oraz w imieniu mieszkańców, wypowiedzieć się w sprawie braku zaufania do burmistrza, dezaprobaty dla jego nieuzasadnionych prawem decyzji, kładących się brudnym cieniem na całą administrację samorządową miasta, deprawujących urzędników i terroryzujących mieszkańców miasta. Jak mieszkaniec nierozumiejący skomplikowanych procesów inwestycyjnych, zbulwersowany układami koalicyjnymi, personalnymi i partyjnymi intrygami może mieć zaufanie do władzy, która okłamuje mieszkańców? – zakomunikował M. Chojnicki, przypominając temat, z którym Międzyosiedlowy Zespół Interwencyjny występuje na wielu sesjach Rady Miejskiej w Krotoszynie, a chodzi oczywiście o stację paliw i przynależące do niej inwestycji.

M. Chojnickiemu kilka razy przerywała przewodnicząca rady, twierdząc, że odbiega on od tematu, jaki aktualnie omawiany jest podczas sesji. Przewodniczący Rady Osiedla nr 1 w Krotoszynie poruszył też kwestię spółek miasta i oświaty w gminie.

Za udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania opowiedziało się czternaścioro radnych. Przeciw byli Magdalena Ilnicka-Grzymska, Sławomira Kalak, Bartosz Kosiarski, Arkadiusz Stelmaszyk i Mariusz Urbaniak.

Następnie rada przeszła do rozpatrzenia sprawozdania rocznego z wykonania budżetu miasta i gminy Krotoszyn za 2021 rok wraz ze sprawozdaniem finansowym. – Budżet zmienialiśmy wielokrotnie, w wyniku czego dochody wzrosły o 21,1%, a wydatki o 23%. Dochody zostały zrealizowane na poziomie 101,3% w stosunku do planu, a wydatki na poziomie 92,9%. Stąd powstała nadwyżka w kwocie 23,3 mln złotych – tłumaczył burmistrz.

Radni z klubu Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej przedstawili swoją opinię. – Analizując wykonanie budżetu, popierając zmiany budżetowe, oceniamy je pozytywnie. Chcemy jednocześnie zwrócić uwagę na pewne aspekty, które pojawiają się w sprawozdaniach. Po pierwsze – chodzi o regulacje podatkowe w zakresie PIT i CIT, które wyraźnie zmniejszają dochody gminy. Taka centralizacja osłabia ideę samorządności. Mamy nadzieję, że nigdy nie nastąpi ten moment, kiedy tylko i wyłącznie burmistrz będzie zarządcą. Druga rzecz, na którą chcieliśmy zwrócić uwagę, to wzrost dochodów gminy, który jest spowodowany mieszkańcami i podatkami, które płacą. Kolejna rzecz, która się nasuwa, to poziom inwestowania gminy. Rada podejmowała dobre decyzje w tym kierunku. Po zapoznaniu się ze sprawozdaniami klub SIO popiera wniosek Komisji rewizyjnej o udzielenie absolutorium burmistrzowi – odczytał Cezary Grenda. Radni klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego także pozytywnie ocenili wykonanie budżetu.

Stanowisko klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości było zgoła odmienne. – Klub radnych PiS będzie głosował przeciw udzieleniu burmistrzowi absolutorium ze względu na krytyczną ocenę rozporządzania przez włodarza środkami publicznymi, które wydaje głównie na zapewnienie mieszkańcom rozrywki, na co jeszcze zaciąga wysokie kredyty, które spłacane będą przez wiele lat. Dla przykładu podam zbyt kosztowną inwestycję stadionu czy zagrodę alpak, która pojawi się niebawem w krotoszyńskim parku. W planach jest też budowa tężni na Błoniu, a to wszystko na potrzeby przyszłej kampanii wyborczej. Muszę w tym miejscu nadmienić, że inwestycja na Błoniu i na stadionie była potrzebna, lecz należało to zrobić za mniejsze pieniądze. Loża dla VIP-ów nie powinna kosztować 17 milionów złotych. Kolejną niezrozumiałą dla nas kwestią są, poruszane już dzisiaj, problemy z płytą główną i boczną stadionu. Sprawą skandaliczną jest dla nas brak wyliczenia kosztów utrzymania stadionu i Błoni przed rozpoczęciem inwestycji. Koszty były liczone w CSiR Wodnik pod koniec realizacji inwestycji. Przykry jest fakt, że nie jest w centrum zainteresowań burmistrza zdrowie mieszkańców. W szkołach nie zatrudnia się psychologów, nie proponuje się utworzenia na terenie gminy oddziałów przygotowawczych, które wsparłyby młodzież i dzieci z Ukrainy. Co najważniejsze, burmistrz zupełnie nie troszczy się o jakość powietrza w gminie – wyliczała radna Sławomira Kalak. – Jak wygląda stan dróg czy dworca w Krotoszynie – nie trzeba nikomu mówić. Burmistrz nie wybudował mieszkań komunalnych, a te, które są w zasobach gminy, bywają często w fatalnym stanie, a nierzadko dochodzi do ich wyprzedawania. Fatalny jest też nadzór nad spółkami, czego najlepszym przykładem jest akt oskarżenia byłego prezesa PGKiM. Napoleon Bonaparte mówił, że nic nie jest tak trudne, a jednocześnie tak cenne, jak możliwość podejmowania decyzji. Panie burmistrzu, to tak ku refleksji – aby decyzje podejmowane przez pana służyły mieszkańcom, a nie tylko pana potrzebom wyborczym – skonstatowała radna, a jej słowa nie pozostały bez echa i wywołały niemałą dyskusję.

Ostatecznie radni przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium przy czternastu głosach na tak, czterech przeciwnych (Magdalena Ilnicka-Grzymska, Sławomira Kalak, Arkadiusz Stelmaszyk, Mariusz Urbaniak) i jednym wstrzymującym (Bartosz Kosiarski).

(LENA)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sześć − 5 =

YouTube

Archiwum
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
Agencja Reklamowa GL
INNOWACYJNE FINANSE
BGP 2023