Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Bądźmy FASOFF

2021-09-14
Bądźmy FASOFF
KLIBER FINANSE

Co roku 9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy). Również w Miliczu zaangażowano się w akcję promocyjną tego wydarzenia. Wszystkie pacjentki oddziału położniczego otrzymały kubki promujące kampanię oraz ulotki profilaktyczne. Takie same pakiety otrzymają również uczestniczki szkoły rodzenia, prowadzonej przez Oddział Położniczo-Ginekologiczny MCM Milicz.

 

– Chcielibyśmy uświadomić wszystkie kobiety, że alkohol spożywany w czasie ciąży szkodzi dziecku. Zespół FAS to nieodwracalne uszkodzenie płodu, co kończy się u noworodka nie tylko chorobą, ale później nawet odrzuceniem i porzuceniem go przez matkę. Nieświadomość u kobiet późniejszych konsekwencji picia w ciąży kończy się tragedią dla całej rodziny. Nie pozwólmy, aby alkohol zniszczył życie dziecku i matce. Czasu nie cofniemy, ale możemy zatrzymać u dzieci niepełnosprawność wynikającą z FAS, nie pijąc alkoholu w ciąży! Bądźmy #FASOFF – apeluje Aleksandra Hanysz, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miliczu.

Światowy Dzień FAS obchodzony jest 9 września i rozpoczyna się punktualnie o godzinie 9.09 od 1999 roku, kiedy to w Auckland w Nowej Zelandii zabrzmiały dzwony w Kościele Metodystów. Powtarzające się dziewiątki w dacie i godzinie mają symboliczną wymowę – 9 miesięcy ciąży bez alkoholu. Kampania prowadzona na tę okoliczność ma na celu uświadomienie (nie tylko przyszłym matkom) skutków picia alkoholu w trakcie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Ma ona również uczulić całe społeczeństwo na problem FAS. Jest to zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń, spowodowanych działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Może wywoływać opóźnienia umysłowe, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalia rozwojowe.

Spożywany przez kobietę w ciąży alkohol bardzo łatwo przenika przez łożysko, dostając się do krwiobiegu dziecka. Alkohol powoduje przede wszystkim obumieranie komórek nerwowych, dlatego też dzieci z FAS przychodzą na świat z dużo mniejszą ilością neuronów niż inne. Dziecko, którego matka w czasie ciąży spożywała alkohol, narażone jest nie tylko na niski poziom IQ, ale również na zaburzenia uwagi liczne zaburzenia fizyczne i neurologiczne.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

GRAFIKA: Milickie Centrum Medyczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście − trzynaście =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE