Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Padewscy PRACA
PADEWSCY

Co rolnictwo może zyskać dzięki Agro Mineral?

2023-07-18
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Co rolnictwo może zyskać...
Co rolnictwo może zyskać dzięki Agro Mineral?
TAPAS
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Wspomniany w tytule środek polepszający właściwości gleby jest produktem wytwarzanym na terenie Oczyszczalni Ścieków Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie. Spółka prowadzi kampanię promocyjną wśród rolników, prezentując szereg jego walorów.

 

Ulepszacz gleby Agro Mineral to pełnowartościowy ulepszacz gleby, zawierający dużą ilość wapna – prawie 200 kg na tonę produktu. Produkt jest wzbogacony o fosfor i azot, a w jednej tonie środka wnosi się do gleby co najmniej 3 kg azotu (N) i 3 kg fosforu (P2O5). Po jego zastosowaniu gleba staje się bogatsza w próchnicę, utrzymuje większą ilość wody i poprawia retencję. Gleby bogate w próchnicę wiążą więcej azotanów i zapobiegają zanieczyszczeniom wód gruntowych.

Agro Mineral Produkt przeszedł wszelkie przewidziane prawem procedury, wymagane dla nawozów organiczno-mineralnych przed dopuszczeniem do obrotu. Został gruntownie przebadany przez laboratoria na zlecenie PGKiM. Produkt otrzymał pozytywną opinię od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także spełnia dyrektywy unijne, dotyczące odpadów. Agro Mineral może być stosowany w uprawach polowych roślin nieprzeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi lub do produkcji pasz, na glebach wymagających odkwaszenia. Można go używać w określonych odstępach czasu, dawkując w zależności od rodzaju gleby.

– Produkt powstaje na skutek procesu granulacji osadów ściekowych z wapnem gaszonym. Odwodniony na prasie taśmowej osad poddawany jest reakcji wapna z wodą międzyosadową w urządzeniu do granulacji. Wytwarza się wtedy wysoka temperatura, która powoduje intensywne odparowanie wody z osadu. Dokonuje się pełna higienizacja, czyli zabicie wszystkich mikroorganizmów. Proces granulacji osadów z użyciem wapna stanowi rozwinięcie metody higienizacji. Stosując dużo wyższe dawki wapna (reagenta) niż przy standardowej higienizacji osadów, w specjalnie przeznaczonym do tego celu reaktorze wytwarza się wysoka temperatura (powyżej 94 stopni Celsjusza) – na skutek reakcji wapna z wodą osadową. W warunkach odpowiedniego mieszania wapna z osadem i wysokiej temperatury woda odparowuje, a osad ulega przetworzeniu w stabilny granulat o uwodnieniu nieprzekraczającym 35 procent. Otrzymany produkt (po higienizacji i granulacji) po okresie leżakowania, umożliwiającym obniżenie temperatury do temperatury otoczenia, będzie podlegał ekspedycji transportem kołowym. Zgodnie z aktualnymi przepisami osady ściekowe powstałe w omawianej oczyszczalni przetwarzane będą w miejscu wytwarzania na wysterylizowany granulat, będący produktem, który może służyć do nawożenia gleby. Korzystając z polepszacza gleby, rolnicy mogą wydawać mniej na zakup nawozów. Nasz produkt nie jest odpadem i nie wiążą się z nim żadne procedury, jak bywało to w przypadku rolniczego wykorzystania osadów ściekowych. Rocznie możemy uzyskać do 3000 ton osadu do produkcji Agro Mineralu. Spółka prowadzi akcję promocyjną, która przynosi znaczące efekty w promowaniu oraz sprzedaży naszego produktu. W wyniku tego rolnicy mogą szerzej poznać szereg walorów naszego produktu i wykorzystywać go do uprawy gleby. Stanowi bardzo dobrą konkurencję na rynku nawozów i innych środków – objaśnia Jacek Pawlak, Starszy Specjalista ds. Oczyszczalni Ścieków.

(FENIX)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + jedenaście =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak