Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY

Czy mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie?

2022-04-25
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samorząd
  6. /
  7. Czy mieszkańcy mogą czuć...
Czy mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie?
BETA

Podczas sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie dyskutowano o bezpieczeństwie mieszkańców naszego miasta w razie ewentualnego zagrożenia konfliktem zbrojnym.

 

Na poprzedniej sesji pytanie o zabezpieczenie miasta w razie ewentualnego zagrożenia zadał już radny Bartosz Kosiarski. Odpowiedź burmistrza, jaką otrzymał na piśmie, nie była jednak według niego zadowalająca. – Padła odpowiedź, że mamy zabezpieczoną wodę. Jest też wzmianka, że zweryfikujecie, jakie mamy schrony w Krotoszynie, więc chciałbym teraz zapytać, ile mamy w mieście schronów, na ilu mieszkańców, w jakim są one stanie i gdzie one się znajdują? Takich informacji oczekiwałem wcześniej – oświadczył B. Kosiarski.

Głos zabrała również radna Sławomira Kalak (na zdjęciu). – Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę, blisko naszych granic toczy się zbrodnicza wojna, w związku z czym nie możemy być pewni jutra i powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność, jaka może się wydarzyć. A zatem nasuwają się pytania, jak my, na naszym lokalnym podwórku, jesteśmy przygotowani na ewentualne zagrożenie konfliktem zbrojnym. Czy w mieście i gminie Krotoszyn znajdują się schrony i bunkry, w których mieszkańcy mogliby znaleźć schronienie? Jeżeli tak, to jaki jest ich obecny stan techniczny? Czy posiadamy jakąkolwiek ilość maseczek ochronnych na wypadek użycia przez przeciwnika broni biologicznej lub chemicznej? Niestety, o możliwości takiego zagrożenia mówią coraz częściej wojskowi specjaliści. Czy burmistrz Krotoszyna przewiduje działania prewencyjne dla mieszkańców w tych niepewnych i trudnych czasach? – dopytywała radna.

Burmistrz Franciszek Marszałek poinformował radnych, iż odpowie im na piśmie, co też uczynił. Z pisma dowiadujemy się, że na terenie Krotoszyna jest jeden schron zakładowy na 350 osób oraz 16 ukryć dla ludności na 1611 osób. Obiekty te są obecnie wykorzystywane do innych celów i są w dobrym stanie technicznym, z wyjątkiem dwóch miejsc, w których w ostatnich latach nie prowadzono prac konserwatorskich.

– W czasie podwyższonej gotowości obronnej państwa budowle te będą sukcesywnie dostosowywane i wyposażane. W okresie zagrożenia mieszkańcy będą informowani, gdzie się ukryć, a ukrycia będą odpowiednio oznakowane – czytamy w odpowiedzi włodarza. Ponadto okazuje się, że mamy 73 komplety masek przeciwgazowych dla formacji obrony cywilnej. – Dla mieszkańców przewiduje się zastępcze środki ochrony dróg oddechowych. Przygotowanie ich będzie realizowane w ramach powszechnej samoobrony. Sposób zostanie podany w odpowiednim czasie. Ponadto mieszkańcy zagrożonych rejonów będą na bieżąco informowani o sposobach postępowania – objaśniał burmistrz w piśmie.

Jeśli zaś chodzi o działania prewencyjne dla mieszkańców, F. Marszałek poinformował, iż na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Krotoszynie w zakładce „obrona cywilna” zamieszczono „Informator o powszechnej samoobronie ludności”, z którego można się wiele dowiedzieć. Ponadto co jakiś czas mieszkańcy otrzymują ulotki informujące, jak przygotować się na wypadek nagłego zdarzenia.

Do odpowiedzi na zapytanie radnej dołączono załącznik, którym jest poradnik na czas kryzysu i wojny, opracowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

(LENA)

 

FOT. Archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 1 =

YouTube

Archiwum
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP