Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Edukacja normalizacyjna w szkole zawodowej

2017-11-11
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Edukacja normalizacyjna w szkole...
Edukacja normalizacyjna w szkole zawodowej
CENTRUM POGRZEBOWE

We wtorek, 7 listopada, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbyła się konferencja „Edukacja normalizacyjna w szkole zawodowej”. Wzięli w niej udział dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele przedmiotów zawodowych i kadra zarządzająca w oświacie.

 

Było to już trzecie spotkanie w Krotoszynie, poświęcone normalizacji. Dwa poprzednie seminaria – „Normalizacja nie tylko dla inżynierów” oraz „Porządkowanie świata, czyli od normowania do normalizacji” – dedykowane były uczniom szkół ponadgimnazjalnych i nauczycielom przedmiotów zawodowych.

Organizatorami konferencji były Starostwo Powiatowe w Krotoszynie i Polski Komitet Normalizacyjny. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął starosta Stanisław Szczotka, a medialny – czasopismo „My zawodowcy”.

W pierwszej części wykładu dr inż. Zygmunt Niechoda mówił o najważniejszych zagadnieniach z zakresu normalizacji w różnych dziedzinach życia. Wskazał również wymierne korzyści płynące ze stosowania norm. Słuchacze zapoznali się z zasadami tworzenia norm i aspektami podejścia do normalizacji.

Ekspert omówił podstawę programową w zakresie edukacji normalizacyjnej. W części drugiej do podstawy istniejącego przedmiotu PDG (podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej) został wprowadzony zapis „Uczeń: stosuje zasady normalizacji”. Dr Z. Niechoda podkreślił, iż stwierdzenie to jest bardzo enigmatyczne i nie obejmuje oceny zgodności. Jak tłumaczył, to do szkoły należy opracowanie konkretnego programu kształcenia. I nie chodzi tu o uczenie się na pamięć treści norm w poszczególnych zawodach, ale o znajomość zasad i ukształtowanie umiejętności wyszukiwania oraz prawidłowego stosowania właściwych norm i procedur oceny zgodności.

Ponadto przedstawione zostały przykładowe propozycje rozwiązań w zakresie realizacji treści programowych dla nowej podstawy.

W konferencji wzięli udział wicestarosta Paweł Radojewski, Barbara Wiatrak – wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Krotoszynie, Mariola Kaźmierczak – dyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Andrzej Jóźwik – naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kępnie, Sławomir Sobczyk – naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pleszewie, dr Jacek Kępa – naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy UM w Krotoszynie, Przemysław Wójcik i Waldemar Wronecki z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z powiatów krotoszyńskiego, kępińskiego i pleszewskiego, nauczyciele przedmiotów zawodowych, oraz przedstawiciele Polskiego Komitetu Normalizacyjnego – dr inż. Zygmunt Niechoda i Paweł Górski – pełnomocnik prezesa PKN ds. polityki edukacyjnej.

Organizatorzy serdecznie dziękują Bankowi Spółdzielczemu w Krotoszynie za wsparcie przedsięwzięcia.

OPRAC. (ANKA)

FOT. W. Wronecki / P. Górski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × 5 =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE