Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Padewscy PRACA
PADEWSCY

Jubileusz 150-lecia Banku Spółdzielczego w Krotoszynie

2022-03-09
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Jubileusz 150-lecia Banku Spółdzielczego...
Jubileusz 150-lecia Banku Spółdzielczego w Krotoszynie
Vidia film tekst
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Historia dziejów Banku Spółdzielczego w Krotoszynie sięga XIX wieku. W dniu 10 marca 1872 r. ksiądz Paulin Wojciechowski założył spółkę pod nazwą „Towarzystwo Pożyczkowe dla przemysłowców miasta Krotoszyna”, która dała początek funkcjonowaniu Bankowi. Pierwsze kroki nie były łatwe, jednakże pomimo wszelkich trudności Towarzystwo w latach następnych aktywnie się rozwijało i dało początek funkcjonującemu dzisiaj Bankowi Spółdzielczemu w Krotoszynie.

 

 

W 1875 r. Towarzystwo zostało wpisane do rejestru handlowego i przyjęło nazwę Bank Ludowy w Krotoszynie.

Koniec XIX wieku był dla Banku bardzo atrakcyjny, Bank Ludowy w Krotoszynie miał 4-krotnie wyższe wyniki w porównaniu z innymi bankami w Poznańskim i na Pomorzu. Bank Ludowy w Krotoszynie swoją działalność opierał w znacznej mierze na zgromadzonych wkładach (depozytach).

XX wieku był okresem poważnych zmian politycznych i prawnych, co znalazło swoje odzwierciedlenie w funkcjonowaniu Banku. W kolejnych latach Bank odnosił sukcesy na zmianę z trudnościami w prowadzeniu działalności. W Krotoszynie obok Banku Ludowego swoja działalność prowadził również Bank Kupiecki. W latach 30-tych XX wieku doszło do połączenia sił i środków obu banków. Dzięki fuzji wprowadzono w Banku efektywniejsze metody pracy, lepszą organizację, zastosowano nową rachunkowość i szybszą obsługę klientów.

Sytuacja finansowa Polski po zakończeniu II wojny światowej była wyjątkowo trudna. Większość banków polskich nie wznowiła działalności. Część z nich uległa zniszczeniu, w innych brakowało kierownictwa i środków finansowych. Już na początku kwietnia 1945 r. przystąpiono do reaktywowania działalności Banku w Krotoszynie. Kompletowano urządzenia bankowe i zabezpieczano zachowane dokumenty bankowe.

W 1950 r. przemianowano Bank Ludowy w Krotoszynie na Gminną Kasę Spółdzielczą, mającą służyć głównie wsi. Reforma bankowa pozbawiła Bank możliwości gromadzenia wkładów, zatem Bank utracił możność prowadzenia działalności opartej na rachunku ekonomicznym. Stał się, więc instytucją wypłacającą pożyczki kredytobiorcom, których potrzeby oraz ocena opłacalności uzależnione były od czynników pozabankowych. W 1956 r. na mocy zarządzenia Ministra Finansów przywrócono Bankowi prawo przyjmowania wkładów na swój własny rachunek i ożywieniu uległa działalność kredytowa.

W marcu 1959 r. Walne Zgromadzenie Delegatów jednogłośnie postanowiło zmienić dotychczasową nazwę Kasy na Bank Spółdzielczy w Krotoszynie. Przyjęta wtedy nowa nazwa Bank Spółdzielczy w Krotoszynie obowiązuje do dnia dzisiejszego.

W 1960 r. Walne Zgromadzenie zatwierdziło nowy statut z uzupełnieniami: Spółdzielnia działała pod nazwą Bank Spółdzielczy w Krotoszynie, siedzibą Spółdzielni był Krotoszyn, terenem działalności Spółdzielni były: Gromada Biadki, Orpiszew, Krotoszyn-Północ, Krotoszyn-Południe, Gromada Zduny i miasta Krotoszyn, Zduny i Sulmierzyce.

Lata 60-te XX wieku zapoczątkowały dynamiczny rozwój Banku. Liczne organizacje chłopskie stały się klientem Banku. W 1967 r. Bank Spółdzielczy w Krotoszynie obejmował swą działalnością 33 wsie i 3 miasta. Obsługą finansową w Banku objętych było 3470 gospodarstw rolnych i 250 warsztatów rzemieślniczych oraz 37 kółek rolniczych. Bank szeroko prowadził działalność społeczną.

Rok 100-lecia Banku (1972) był okresem dalszego wzrostu. W tym czasie nawiązano współpracę z 14 szkołami, w których wprowadzono Szkolne Kasy Oszczędności. Bank zatrudniał 27 pracowników. Gmina Krotoszyn obsługiwana była przez Bank Spółdzielczy w Krotoszynie, Filie w Sulmierzycach, Punkt Kasowy w Orpiszewie, Punkt Kasowy przy bazie GS w Osuszy, przy PZGS Osusz oraz Osusz-Skup Żywca, a Gmina Zduny przez Oddział Banku Spółdzielczego.

W wrześniu 1975 r. na Nadzwyczajnym Zebraniu Przedstawicieli dokonano zmian w statucie Banku. W myśl nowego statutu oficjalna nazwa Banku brzmiała Bank Spółdzielczy w Krotoszynie, siedzibą Banku został Krotoszyn, a terenem działania było miasto i gmina Krotoszyn, miasto i gmina Zduny i miasto Sulmierzyce. W latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku siedziba Banku mieściła się przy ul. Piastowskiej 30a (obecnie oddział BNP Paribas Bank Polska S. A.).

W latach 80-tych XX wieku Bank Spółdzielczy w Krotoszynie był przedsiębiorstwem rentownym. Prowadził rozległą działalność w zakresie gromadzenia wkładów i akcji kredytowych. Jednak z roku na rok rosło zapotrzebowanie na kredytowanie budownictwa mieszkaniowego, którego Bank nie był w stanie zaspokoić. Siedziba Banku mieściła się na Małym Rynku.

W 1992 r. przypadł jubileusz 120-lecia istnienia BS w Krotoszynie. Z uwagi na pogarszającą się sytuację finansową Banku obchody były dość skromne. W dniu 15 grudnia 1993 r. zwołano plenarne posiedzenie Rady Nadzorczej Banku, na którym nowym Prezesem został Jan Pluta, a zastępcą Jadwiga Żyto. Przed nowym Zarządem stanęło niezwykle trudne zadanie – doprowadzić Bank do dobrej kondycji finansowej. W 1995 r. kondycja Bank uległa stabilizacji, a w kolejnym roku oceniania była jako dobra i wskazywała na symptomy poprawy.

W końcowych latach XX wieku Bank Spółdzielczy w Krotoszynie kontynuował swoją działalność koncentrując się na ugruntowaniu pozycji na lokalnym rynku usług bankowych. W 1998 r. rozpoczęto proces łączeniowy z Bankiem Spółdzielczym w Kobylinie, a dzień połączenia przypadł na 1 stycznia 1999 r. W kolejnych latach działalności zarówno wielkość funduszy jak i wyniku finansowego sukcesywnie rosła.

Najważniejszym wydarzeniem 2000 r. była decyzja o zmianie siedziby Banku. W tym celu zakupiono nieruchomości przy ulicy Piastowskiej 14, gdzie Bank ma siedzibę do dnia dzisiejszego.

Aktualnie Bank działa na terenie województwa wielkopolskiego oraz powiatu milickiego z województwa dolnośląskiego. Bank prowadzi działalność w jednostce macierzystej oraz 3 oddziałach i 3 filiach. W Banku zatrudnionych jest  56 pracowników. Bank działając prowadzi szeroką działalność bankową na rzecz osób fizycznych, podmiotów gospodarczych, rolników indywidualnych, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej. Oprócz produktów i usług bankowych Bank oferuje ubezpieczenia życiowe i majątkowe, leasing oraz faktoring.

(BS)

W jubileuszowym tygodniu zapraszamy wszystkich, którzy chcą z nami uczcić 150-lecie powstania Banku, do naszych placówek – będą słodkie niespodzianki i okolicznościowe upominki.

Z okazji Jubileuszu zapraszamy na Mszę Świętą dziękczynną, która odbędzie się w najbliższą sobotę (12 marca) o godzinie 17.00 w krotoszyńskiej Farze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 4 =

YouTube

Archiwum
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP