Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY PRACA
PADEWSCY

Kreatywna droga do kariery

2024-02-12
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Kreatywna droga do kariery
Kreatywna droga do kariery
BANASZAK

Dwie grupy uczniów milickiego liceum zakwalifikowały się do półfinałów tegorocznej edycji konkursu Explory. To flagowe przedsięwzięcie Fundacji Zaawansowanych Technologii z siedzibą w Warszawie, które ma wspierać młodych innowatorów i naukowców, pozwalając na realizację i rozwijanie twórczych projektów.

 

Konkurs jest adresowany do młodzieży w wieku 13-20 lat. Dzięki niemu mają polepszać się relacje pomiędzy władzami publicznymi a sektorami gospodarki i oświaty. Promuje też ducha przedsiębiorczości wśród utalentowanej młodzieży i pozwala promować jej osiągnięcia również poza granicami kraju. Przez 12 lat w przedsięwzięciu wzięło udział 4300 młodych naukowców, pracujących nad 2400 projektami badawczymi i inżynierskimi.

W tegorocznej edycji zgłoszono rekordową liczbę 323 projektów. Do półfinałów, które odbędą się w kwietniu, zakwalifikowano niespełna połowę z nich – 161. W województwie dolnośląskim na dziewięć zakwalifikowanych pomysłów aż dwa przedstawili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Miliczu.

Zuzanna Kasprolewicz, Jan Orlof i Oliwia Zimoch badają „Właściwości bakterii aliivibrio fischeri i jej możliwe zastosowanie jako ekologiczne źródło światła”. Ich opiekunem jest Małgorzata Kulik. Z kolei Rozalia Grzybek, Seweryn Ryba i Zuzanna Sorbicka skupiają się nad sprawdzeniem zasadności pytania postawionego w tytule projektu „Hydroponiczne warzywa żywnością przyszłości?”. Tę grupę opieką naukową otoczyła Marzena Rokita.

Milickie zespoły czekają przygotowania do półfinałów konkursu, które przeprowadzone będą w formie online. Autorzy najlepszych pomysłów zostaną zaproszeni do finałowego etapu, który odbędzie się jesienią w ramach organizowanego przez FZT wydarzenia – Gdynia Explory Week.

(MS)

 

GRAFIKA: Explory

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy × dwa =

YouTube

Archiwum
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE