Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Padewscy PRACA
PADEWSCY

Lasy dla klimatu

2022-02-15
Lasy dla klimatu
MDECOR
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Przez media przetacza się dyskusja nad zmianami klimatu. Słyszymy o topniejącej pokrywie lodowej, wzrastającej średniej temperaturze czy o gwałtownych burzach. Naukowcy wiążą te zjawiska z działalnością człowieka i podają recepty na poprawę sytuacji. Głównie mówi się o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, ale również o wiązaniu dwutlenku węgla z atmosfery. Czy krotoszyńskie lasy mogą odegrać jakąś rolę w tym procesie?

 

Tajemnica tkwi w drewnie. Surowcu, który ma ponad trzydzieści tysięcy różnych zastosowań. Przez setki lat wytwarzano z niego większość przedmiotów codziennego użytku, był on też podstawowym budulcem i materiałem energetycznym. Gdy ludzkość zachłysnęła się stalą, betonem czy tworzywami sztucznymi, wydawało się, że czasy drewna mijają bezpowrotnie. Jednak zmiany w środowisku związane z eksploatacją złóż paliw kopalnych i wyczerpywanie się ich zasobów w powiązaniu z nowymi sposobami wykorzystania drewna otwierają przed nim zupełnie nowe perspektywy.

Drewno jest surowcem w pełni odnawialnym. W procesie jego produkcji pochłaniany jest dwutlenek węgla, gaz odpowiedzialny za ocieplenie klimatu. Wszyscy uczyliśmy się w szkole o fotosyntezie. Węgiel zużyty w tym procesie buduje tkanki roślinne i pozostaje w nich związany aż do ich rozpadu. Zatem dopóki drewno się nie rozpadnie lub nie zostanie spalone, wpływa na redukcję efektu cieplarnianego. A nawet gdy posłuży nam jako opał, uwolni dokładnie tyle CO2, ile zostało pochłonięte przy jego powstaniu.

Naukowcy szacują, że w 1m3 drewna związana jest średnio 1 tona CO2. Oczywiście wartości te są różne dla różnych gatunków, w zależności od ciężaru właściwego. Im cięższe drewno, tym więcej węgla w metrze sześciennym. Proces produkcji materiałów drewnianych jest również zdecydowanie mniej energochłonny niż ich odpowiedników z tworzyw sztucznych, a należy pamiętać, że wytworzenie energii wiąże się również z emisją gazów cieplarnianych.

Dla przykładu – produkcja 1 tony drewna budowlanego pochłania cztery razy mniej energii niż wypalenie 1 tony cegieł, w przypadku cementu jest to już 5, stali 24, a aluminium 126 razy. Idąc dalej, emisja CO2 przy produkcji stali wynosi 15ton/m3, a aluminium 25 ton/m3. Uśredniając te wartości, można przyjąć, że zastąpienie materiałów konstrukcyjnych drewnem oznacza zmniejszenie emisji CO2 o 1,1t/m3. Dodatkowo w samym drewnie mamy związane ok. 1t CO2/m3. Przy założeniu, że co dziesiąty dom w Europie zbudowany byłby z drewna, emisja CO2 do atmosfery zmniejszyłaby się o 1,8 mln ton.

Dodatkową zaletą drewna jest jego pełna biodegradowalność, w odróżnieniu od wielu innych materiałów. Większość z aktualnie budowanych domów po rozbiórce będzie stanowiła duże obciążenie dla środowiska, a te drewniane będzie można rozebrać, część budulca ponownie przetworzyć, a resztę wykorzystać jako źródło energii. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku innych przedmiotów drewnianych. Powstała w związku z tym koncepcja kaskadowego użytkowania drewna, czyli wykorzystywania go w kolejnych postaciach przez jak najdłuższy czas. Wtedy zgromadzony w nim węgiel będzie w postaci nieaktywnej, czyli korzystnej dla klimatu.

Zaspokajanie zapotrzebowania na drewno nie koliduje z koniecznością zapewnienia trwałości lasów. Te dwie potrzeby godzi wielofunkcyjna zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe. Zgodnie z jej założeniami nigdy nie zabraknie drewna, polskiego naturalnego bogactwa. Leśnicy wycinają drzewa, a w ich miejsce sadzą nowe, dodatkowo zalesiają nieużytki, dzięki czemu lasów w Polsce przybywa.

Krotoszyńskie lasy zużywają każdego roku ponad 130 tysięcy ton CO2. Dużą część tak związanego węgla sprzedajemy w postaci drewna, a przemysł drzewny dostarcza na rynek wiele produktów, których użytkowanie jest bardzo korzystne z punktu widzenia klimatu. Wybierajcie więc Państwo przedmioty wykonane z tego ekologicznego surowca, a my – leśnicy – będziemy dbali, aby go nigdy nie zabrakło. Będziemy się też troszczyli, by przy jego produkcji nie ucierpiały walory przyrodnicze naszego regionu. Dzięki temu następne pokolenia, tak jak i my, będą mogły się cieszyć równie pięknymi lasami, a drzewostany dalej będą pochłaniały węgiel z atmosfery i dostarczały ludziom potrzebnych produktów i wypoczynku.

PRZEMYSŁAW ŚWIERBLEWSKI

FOT. P. Świerblewski

 

Nadleśnictwo Krotoszyn informuje, że jest zainteresowane zakupem lasów lub gruntów do zalesienia. Powinny one spełniać poniższe warunki:

– graniczą bezpośrednio z lasami zarządzanymi przez Nadleśnictwo Krotoszyn

– mają uregulowany stan prawny.

Oferty sprzedaży można składać w sekretariacie nadleśnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − 10 =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak