Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Leasing a podatki

2022-08-31
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Leasing a podatki
Leasing a podatki
TAPAS

Wielu przedsiębiorców decyduje się finansować swoje inwestycje właśnie leasingiem, a nie np. kredytem, ze względów podatkowych. W przypadku leasingu operacyjnego całość czynszu netto można zaliczać w koszty uzyskania przychodów, co znacznie obniża podstawę opodatkowania i umożliwia optymalizację podatkową. Również podatek VAT wykazany na fakturze od leasingodawcy podlega odliczeniu od podatku należnego urzędu skarbowemu. Dotyczy to zarówno stałych czynszów miesięcznych, jak i czynszu inicjującego, zawierającego wkład własny i wpłacanego w momencie podpisania umowy leasingowej.

 

Podana zasada dotyczy wszystkich sytuacji, z wyjątkiem tej, kiedy w leasingu nabywasz samochód osobowy. Przepisy w tym zakresie szybko się zmieniają, ale zazwyczaj kończy się na tym, że polscy przedsiębiorcy są tu poszkodowani względem swoich konkurentów z innych krajów Unii Europejskiej i pełnego VAT-u od zakupu samochodów osobowych odliczać nie mogą. Do niedawna obowiązywał limit umożliwiający odliczenie VAT-u zawartego w cenie brutto zakupu samochodu. Po interwencji Komisji Europejskiej polski rząd zdecydował się zmienić przepisy. Przyjęto nowelizację ustawy o podatku VAT, z której wynika, że będziesz mógł odliczać całość podatku zawartego w cenie zakupu samochodu osobowego, pod jednym wszakże warunkiem: auto musi być wykorzystywane tylko i wyłącznie w działalności gospodarczej i należy prowadzić ewidencję  kilometrów dla celów VAT, zgłosić pojazd do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26, posiadać regulamin użytkowania samochodu w firmie.

Jeżeli kupisz osobówkę na firmę i jednocześnie będziesz odwozić nią dzieci do szkoły, odliczysz tylko połowę VAT-u. Trzeba jednak dodać, że przepisy o Vacie dotyczą nie tylko umów leasingowych, ale także kredytowych czy też sytuacji, gdy kupujesz auto za gotówkę ze środków własnych. Leasing w tym przypadku nie jest ani dyskryminowany, ani faworyzowany.

 

Ile to kosztuje?

Firma, np. Drewpol Company, potrzebuje samochodu dostawczego. Niestety, nie może sobie pozwolić na zakup pojazdu za gotówkę, nawet używanego. Właściciel, ze względu na fakt, że ma już limit w rachunku bieżącym, postanowił zainteresować się leasingiem. Znalazł używanego „dostawczaka” o wartości ok. 20 tys. zł netto. Firma leasingowa wyliczyła, że przy umowie na 24 miesiące, wkładzie własnym w wysokości 20% oraz kwocie odkupu na poziomie 1% miesięczny czynsz leasingowy wynosić będzie ok.730 zł netto. Tę kwotę będzie można zaliczyć w koszty działalności Drewpolu. Ponieważ przedmiotem leasingu będzie samochód dostawczy, całość zawartego w czynszu podatku VAT będzie mogła być odliczana. Na koszty obsługi umowy leasingowej składają się przede wszystkim raty leasingowe, zwane też czynszem.

W większości przypadków czynsze leasingowe będziesz spłacał co miesiąc, choć formalnie nie ma przeszkód, np. u rolników, byś wnosił je w innych odstępach  czasu, np. co kwartał. Wszystko zależy od tego, czy leasingodawca dopuszcza takie rozwiązanie, przydatne np. dla przedsiębiorców prowadzących działalność sezonową. Na wysokość rat leasingowych wpływa wysokość wpłaty początkowej, którą będziesz musiał wnieść w momencie podpisywania umowy lub odbioru przedmiotu leasingu. Im ta wpłata będzie wyższa, tym będą niższe późniejsze raty, a całkowity koszt obsługi leasingu – mniejszy.

Większość leasingodawców określa minimalną wartość wpłaty początkowej. W przypadku leasingu pojazdów może to być np. 20% wartości samochodu. Ponadto wysokość miesięcznych rat, analogicznie jak w przypadku rat kredytowych, uzależniona jest od stopy bazowej, przyjętej w umowie. W przypadku leasingu w złotówkach będzie to WIBOR.

Kolejnym składnikiem kosztów jest wartość wykupu. To kwota, którą będziesz musiał wpłacić, gdybyś chciał zostać właścicielem przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. W standardowych umowach leasingowych wartość wykupu to kilka procent początkowej wartości przedmiotu leasingu. Jeżeli zdecydujesz się na leasing, będziesz też musiał pogodzić się z kilkoma innymi prowizjami. W niektórych firmach wciąż obowiązują opłaty manipulacyjne, związane z przygotowaniem i podpisaniem umowy. Ponadto jeżeli w leasing bierzesz samochód, zostaniesz obciążony kosztami związanymi z rejestracją auta oraz jego ubezpieczeniem. Oczywiście zarówno  rejestracji w urzędzie, jak i zakupu polisy może dokonać (i zwykle dokonuje ich) leasingodawca. Jednak koszty z tym związane są przerzucane na użytkownika przedmiotu leasingu.

Tabele opłat leasingodawców przewidują także wiele prowizji za czynności występujące nieregularnie, które niekoniecznie muszą Cię dotknąć, ale warto, żebyś o nich pamiętał. Mowa tu np. o prowizjach za monity wysyłane w przypadku, gdy spóźnisz się z czynszem. Każdy taki monit może kosztować kilkadziesiąt złotych, więc warto pilnować terminów i wnosić czynsze o czasie.

Firmy leasingowe pobierają też dodatkowe prowizje z tytułu rozpoczęcia czynności windykacyjnych czy za wznowienie umowy, gdyby została ona zerwana z powodu opóźnień w płatnościach z Twojej strony. Bez poniesienia  dodatkowych kosztów nie obejdzie się też w sytuacji, gdybyś swoją umowę leasingową chciał odstąpić innej firmie. Leasingodawcy w takich okolicznościach pobierają prowizję za cesję praw i obowiązków wynikających z umowy.

Jeżeli przedmiotem leasingu jest samochód, warto wspomnieć o jeszcze jednej opłacie, która może Cię dotyczyć. Chodzi o sytuację, w której, prowadząc auto, przekroczyłeś dozwoloną prędkość, a fotoradar wykonał Ci zdjęcie. Organy państwowe ustalą po numerze rejestracyjnym pojazdu, kto jest jego właścicielem, i zgodnie z prawem zwrócą się do leasingodawcy z wezwaniem do wskazania użytkownika, któremu należy się mandat. Firma leasingowa  wskaże oczywiście Ciebie i przy okazji zainkasuje za to kilkadziesiąt złotych.

(PK)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × jeden =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE