Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Nowe badanie w laboratorium

2020-07-20
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Nowe badanie w laboratorium
Nowe badanie w laboratorium
MAX-MAL

Od 20 lipca Laboratorium Centralne w Krotoszynie rozszerza swoją ofertę diagnostyczną o badanie polegające na oznaczeniu we krwi obecności przeciwciał przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 (całkowite – klasy IgG oraz IgM).

 

Na pobranie krwi można zgłaszać się do Punktu Pobrań w szpitalu przy ul. Mickiewicza – od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.15-10.00. Samo badanie wykonywane będzie raz w tygodniu – we wtorki. Wynik odebrać będzie można w środy w godz. 10.30-14.30. Koszt badania to 80 zł.

– Co istotne, do Punktu Pobrań w szpitalu nie powinni zgłaszać się pacjenci z objawami sugerującymi przebieg choroby COVID-19, takimi jak wysoka gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni, osłabienie. Tacy pacjenci powinni natychmiast telefonicznie skontaktować się z najbliższą Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w celu ustalenia dalszego toku postępowania – wyjaśnia Sławomir Pałasz, rzecznik prasowy SPZOZ w Krotoszynie.

Wykonywane przez laboratorium badanie jest testem serologicznym, który ma na celu wykrycie przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które powstały po kontakcie z wirusem. Wynik badania serologicznego musi być interpretowany w połączeniu z objawami klinicznymi oraz wywiadem epidemiologicznym pacjenta, a także skonsultowany z lekarzem. Zaleca się wykonanie badania najwcześniej 2-3 tygodnie od momentu zakażenia.

– Wynik ujemny nie zawsze świadczy o braku infekcji. Może wystąpić np. u osoby zakażonej w tzw. okienku serologicznym, czyli okresie po zainfekowaniu, kiedy organizm nie zdążył jeszcze wytworzyć przeciwciał odpornościowych. Z kolei wynik dodatni może świadczyć o aktualnym lub przebytym zakażeniu i zawsze wymaga weryfikacji badaniem molekularnym – tłumaczy S. Pałasz.

Szpital przypomina, że zgodnie z zaleceniami WHO podstawową techniką stosowaną w potwierdzeniu aktywnego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 są metody molekularne, wykrywające materiał genetyczny wirusa, natomiast wykrycie swoistych przeciwciał ma znaczenie uzupełniające i wskazuje na przebyte zakażenie.

OPRAC. (ANKA)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście + pięć =

YouTube

Andrzej Kaźmierczak
ZAWODNY
Jankowski
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
Archiwum
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK