Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Pod Szyszkami Krotoszyn
Pod Szyszkami Koźmin

Ośmiorniczki dla wcześniaków!

2017-11-20
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Ośmiorniczki dla wcześniaków!
Ośmiorniczki dla wcześniaków!
Chatka

W sobotę w Galerii Ostrovia obchodzono Światowy Dzień Wcześniaka. Dr n. med. Małgorzata Bogucka otrzymała 40 terapeutycznych ośmiorniczek, które przekaże na Oddział Neonatologiczny Szpitala Miejskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Ostrowie Wlkp.

 

Aż jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się przedwcześnie, czego symbolem jest sznur skarpetek – dziewięć dziecięcych, a do tego jedna mniejsza. W samej Wielkopolsce rodzi się około 1,5 tysiąca wcześniaków miesięcznie. Zjawisko to jest powszechne, a takie wydarzenia jak sobotnie naświetlają skalę problemu, z jakim mierzy się maleńki człowiek, walczący o przeżycie.

Akcję w ramach Światowego Dnia Wcześniaka zorganizowała Fundacja Małych Serc, we współpracy z Przedszkolem Smerfiki. Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji, między innymi warsztaty szydełkowania ośmiorniczek, w których każdy mógł wziąć udział.

Ośmiorniczki wykonują wolontariusze z Fundacji Małych Serc. Potem są one specjalnie sterylizowane i pakowane próżniowo. Co miesiąc na oddział neonatologiczny szpitala w Ostrowie Wlkp. przekazuje się dwadzieścia takich ośmiorniczek.

– Ośmiorniczki mają zadanie terapeutyczne – wyjaśnia Aleksandra Jóźwiak, koordynator regionalna Fundacji Małych Serc. – Zanim maskotkę dostanie wcześniak, przez jakiś czas nosi ją jego mama. Po to, aby przesiąkła jej zapachem i poprzez ośmiorniczkę mogła przekazać maluszkowi swoją florę bakteryjną, która pomoże w jego rozwoju. Macki ośmiorniczek są specyficznie skręcone, tak aby przypominały pępowinę w łonie matki i odciągały uwagę od kabli oraz rurek w inkubatorze.

W sobotę w ostrowskiej galerii można było kupić ośmiorniczki i ozdoby świąteczne, a dochód z akcji zostanie przeznaczony na zakup materiałów do tworzenia ośmiorniczek.

(KOSTKA)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × dwa =

YouTube

Agencja Reklamowa GL
DAP TRANS
MRÓWKA - KROTOSZYN
Motosdodoła
INNOWACYJNE FINANSE
ZAKOCHANY W DREWNIE
IMPULS ZDUNY
EDI
Dietetyk Kaźmierczak
Jarmużek
Zajączek
MATYLA
BHP RABENDA
TK DACHY
BGP
Agencja Reklamowa GL