Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY

Powrót do przeszłości

2021-09-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Powrót do przeszłości
Powrót do przeszłości
KLIBER FINANSE

13 września uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu wybrali się na XXVI Festyn Archeologiczny „Powrót do przeszłości” w Biskupinie. Była to świetna okazja, by młodzież mogła bliżej poznać długą i bogatą historię Polski.

 

W wycieczce wzięli udział uczniowie klas Va, Vb i VIa. W Biskupinie mieli okazję zobaczyć m.in. rekonstrukcje starcia na polu bitwy wczesnośredniowiecznych wojowników, pokaz sokolniczy, prehistoryczne obozowisko łowców i zbieraczy, chatę pałucką z wytworami wikliniarskimi, rzeźbami i ekspozycją naturalnych produktów pszczelarskich. Odwiedzili także wioskę piastowską, w której mogli przyjrzeć się wystawom produktów skórniczych, snycerskich, średniowiecznego rybołówstwa, tkactwa, instrumentów muzycznych, biżuterii, a także kuźnię.

Miliczanie zobaczyli również osadę pierwszych rolników z czasów rewolucji neolitycznej, a w zrekonstruowanej przez archeologów i historyków średniowiecza osadzie obronnej na półwyspie podziwiali wytwory rzemieślnicze z wczesnego średniowiecza: tkackie, ceramiczne, drewniane, garncarskie, bursztynowe czy z brązu.

Dzieci były pod ogromnym wrażeniem bogactwa i różnorodności kultury Biskupina i przywieźli do domu wiele ciekawych pamiątek. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas – Małgorzata Maciejewska, Katarzyna Józefiak i Elżbieta Herl, a organizatorami wycieczki edukacyjno-krajoznawczej byli Joanna Domańska i Tomasz Nowakowski.

Gród w Biskupinie jest jednym z najsłynniejszych pradziejowych stanowisk archeologicznych w Europie, a jego badania wykopaliskowe otworzyły nową kartę w dziejach polskiej i europejskiej archeologii. Jego odkrycie znalazło się w gronie stu najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku.

Zespół archeologów pod przewodnictwem prof. Józefa Kostrzewskiego w latach 30. XX wieku ustalił, że gród powstał między 770 a 400 rokiem p.n.e . Według Muzeum Archeologicznego w Biskupinie większość drewna wykorzystanego do jego budowy pochodziła ze ścinki zimowej 738/737 roku p.n.e. (około 2700 lat temu, czyli przełom epok brązu i żelaza).

OPRAC. (FENIX)

FOT. SP 1 w Miliczu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziesięć − 5 =

YouTube

Archiwum
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP