Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY

Radny apeluje o powołanie dziennego oddziału psychiatrycznego

2023-07-27
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Radny apeluje o powołanie...
Radny apeluje o powołanie dziennego oddziału psychiatrycznego
BETA

Jacek Zawodny, radny Rady Powiatu Krotoszyńskiego, złożył do starosty Stanisława Szczotki interpelację, w której prosi o rozważenie możliwości powołania dziennego oddziału psychiatrycznego w naszym powiecie. Póki co jednak krotoszyński szpital nie ma możliwości stworzenia takiego oddziału.

 

Do złożenia takiej interpelacji Jacka Zawodnego skłoniły wnioski ze sprawozdania z realizacji programu rozwoju pieczy zastępczej w powiecie krotoszyńskim na lata 2022-2024, przedstawionego 19 kwietnia przez Andrzeja Piotrowskiego, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie.

– W sprawozdaniu w pkt. 11 czytamy: „Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zobowiązuje samorządy do działań profilaktycznych, które zapobiegają oddzieleniu dzieci od rodzin, jednak w sytuacji, kiedy rodzina nie wywiązuje się prawidłowo ze swojej roli, konieczny jest rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej i przejście od opieki instytucjonalnej do opieki rodzinnej (tzw. deinstytucjonalizacja). Włączamy się w proces wprowadzania zmian systemowych. Zależy nam, by dzieci rzadko lub w ogóle nie trafiały pod opiekę placówek. To, naszym zdaniem, pozwoli na ograniczenie strat związanych z umieszczeniem w pieczy zastępczej oraz stworzy możliwość nawiązywania więzi, które są niezbędne do harmonijnego rozwoju dziecka. W związku z prowadzonym procesem deinstytucjonalizacji instytucji pomocy społecznej, w tym pieczy zastępczej, konieczne jest wypracowanie przez powiat nowych rozwiązań w tym zakresie: (…) pkt. 3. Powołanie dziennego oddziału psychiatrycznego w Powiecie Krotoszyńskim”. W związku z wnioskami ze sprawozdania i pogarszającego się stanu psychicznego nastolatków w powiecie krotoszyńskim apeluję o możliwość powołania dziennego oddziału psychiatrycznego przy SPZOZ w Krotoszynie – czytamy w interpelacji J. Zawodnego.

Na pismo radnego bezpośrednio, przy akceptacji starosty, odpowiedziała Beata Maj, dyrektor krotoszyńskiego szpitala. – Samodzielny  Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie przychyla się do jakże potrzebnej inicjatywy powołania dziennego oddziału psychiatrycznego w powiecie krotoszyńskim. Jako szpital chcemy wychodzić naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności, jednak obecnie nie posiadamy możliwości stworzenia oddziału psychiatrycznego, głównie z uwagi na powszechnie znany problem, czyli brak kadry medycznej. Pragnę nadmienić, że jednym z warunków utworzenia nowego zakresu udzielania świadczeń w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej (…) jest spełnienie wymogów stawianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zasady udzielania świadczeń w zakresie psychiatrii dziennej określa zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nr 41/2018/DSOZ z dnia 23 maja 2018 roku, które to ukazuje, że obecnie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie nie spełnia warunków stawianych wobec świadczeniodawców. Istotnym elementem warunkującym utworzenie dziennego oddziału jest również stworzenie warunków lokalowych, umożliwiających realizację świadczeń w systemie stacjonarnym, czemu obecnie nie możemy sprostać – napisała szefowa SPZOZ w Krotoszynie.

Na czerwcowej sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego do tego zagadnienia odniósł się także Andrzej Piotrowski, dyrektor PCPR. – Najwyższa Izba Kontroli nie pozostawiła suchej nitki na poziomie świadczenia usług psychiatrycznych w Polsce, zwłaszcza w kontekście dzieci i młodzieży, i stwierdziła jednoznacznie, że system szpitalny w Polsce, jeżeli chodzi o psychiatrię, jest zdecydowanie do zmiany. Według danych z 31 maja w Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego na terenie Wielkopolski mamy już prawie 1300 osób, z czego ponad 500 to dzieci i młodzież. Dzisiaj środowiska oświatowe nie wyobrażają sobie, żeby takiej instytucji na terenie powiatu krotoszyńskiego nie było. Analitycy i specjaliści twierdzą, że struktura zaburzeń psychicznych zdecydowanie się zmieniła po pandemii. I dziś, żeby zabezpieczyć potrzeby mieszkańców naszego powiatu, powinniśmy mieć taką instytucję jak środowiskowe centrum – mówił A. Piotrowski.

(ANKA)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście − szesnaście =

YouTube

Archiwum
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP