Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Padewscy PRACA
PADEWSCY

Raport z tygodnia walki z koronawirusem

2020-03-16
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Raport z tygodnia walki...
Raport z tygodnia walki z koronawirusem
webTax

Na terenie całego kraju 13 marca wprowadzono STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO. Na ten moment (stan na poniedziałek, 16 marca, godzina 11.00) stwierdzono 150 przypadków zakażenia koronawirusem. Trzy osoby zmarły, w tym jedna z województwa wielkopolskiego. Według informacji Ministerstwa Zdrowia kilkadziesiąt tysięcy osób zostało objętych kwarantanną. Decyzją polskiego rządu zamknięto granice dla cudzoziemców. Z kolei obywatele polscy, wracający z zagranicy, mają obowiązek poddać się 14-dniowej kwarantannie. Dodatkowo wprowadzono zakaz organizowania zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, zamknięte zostały kina, teatry, muzea, lokale gastronomiczne, przedszkola, żłobki, szkoły i uczelnie, ograniczono działalność galerii handlowych, odwołano wszelkie imprezy sportowe.W powiecie krotoszyńskim 14 osób poddano kwarantannie. Stwierdzono już pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem.

 

Na początku ubiegłego tygodnia podejrzenie zakażenia koronawirusem pojawiło się w firmie MAHLE w Krotoszynie, w której pracuje około 3 tys. osób. Według wydanego oświadczenia jeden z pracowników miał kontakt z osobą zarażoną i zastosowano wobec niego kwarantannę. Wprowadzone zostały również specjalne procedury bezpieczeństwa.

– Już od momentu pierwszych doniesień o zachorowaniach na koronawirusa na świecie podjęliśmy szereg działań mających na celu przygotowanie firmy do funkcjonowania w nowej sytuacji. W pierwszej kolejności były to działania prewencyjne, prowadzone w oparciu o wytyczne Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz koncernowego Sztabu Kryzysowego MAHLE, dot. zasad higieny i postępowania w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia związane z zagranicznymi i krajowymi podróżami służbowymi naszych pracowników. Zredukowaliśmy wizyty do absolutnego minimum, zrezygnowaliśmy z wycieczek uczniów w naszej firmie oraz ograniczyliśmy poruszanie się firm zewnętrznych na terenie MAHLE. Ponadto wprowadziliśmy dodatkową weryfikację pracowników firm zewnętrznych. Zgodnie z nią na teren naszego zakładu nie są wpuszczane osoby, które przebywały na terenie zagrożonym, miały kontakt z osobą zarażoną lub zaobserwowały u siebie objawy związane z koronawirusem. Wszystkie te zalecenia pozwoliły nam podjąć właściwie działania, gdy u jednego z pracowników firmy zewnętrznej doszło do kontaktu z osobą zarażoną. Podkreślić należy czujność i zaangażowanie naszych pracowników w celu weryfikacji sytuacji i właściwej reakcji na potencjalne zagrożenie. Zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej poinformowaliśmy o sytuacji Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krotoszynie i od tej chwili instytucja ta koordynuje wszelkie działania, tzn. ustalenie 14-dniowej kwarantanny dla pracownika, poinformowanie policji o zdarzeniu, kontakt ze szpitalnym oddziałem zakaźnym. Również na jej polecenie sporządziliśmy listę naszych pracowników, którzy w ostatnim czasie mieli kontakt z osobą poddaną kwarantannie. Na dzień dzisiejszy ze względu na bardzo dobre samopoczucie ww. osoby sanepid nie zlecił przeprowadzenia badań na obecność wirusa, jak również nie wprowadził kwarantanny dla osób, które miały z nią kontakt. Nasi pracownicy zostali poinformowani o konieczności mierzenia temperatury dwa razy dziennie przez okres 14 dni, jak również kontrolowania swojego stanu zdrowia w zakresie występowania objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel, trudności w oddychaniu). Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią wyżej wymienione objawy, osoby te będą mogły zakończyć kontrolę. Jeżeli w ciągu 14 dni zaobserwują objawy, to wiedzą o konieczności bezzwłocznego, telefonicznego poinformowania stacji sanitarno-epidemiologicznej lub zgłoszenia się bezpośrednio do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. W chwili obecnej jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem i szpitalem, jak również monitorujemy na bieżąco sytuację w porozumieniu z pracownikami Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, odpowiedzialnymi za sprawy związane z obroną cywilną – czytamy w oficjalnym oświadczeniu przedsiębiorstwa MAHLE w Krotoszynie z dnia 11 marca.

Tego samego dnia na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w związku z szerzącymi się przypadkami koronawirusa na terenie całego kraju podjęto decyzję o zamknięciu, docelowo na 2 tygodnie, wszystkich szkół, uczelni i instytucji kulturalnych, począwszy od 16 marca. Dlatego w trybie pilnym w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie wiceburmistrz Ryszard Czuszke zorganizował spotkanie z dyrektorami szkół, stowarzyszeń, spółek i instytucji kultury podległych gminie. – Rozmawialiśmy o potrzebie wprowadzenia nauki na odległość, żeby nie było to traktowane jako ferie dla uczniów. W najbliższych dniach, jeśli nie będzie możliwości opieki nad dzieckiem, należy udostępnić placówki oświatowe. Apelujemy jednak do rodziców, że jeśli nie ma takiej potrzeby, to dzieci w czwartek i piątek niech zostaną w domach. Ale jeżeli przyjdą do placówek oświatowych, będą miały zapewnioną opiekę – poinformował w środę wiceburmistrz Krotoszyna.

Zamknięto również wszelkie instytucje kulturalne na terenie powiatu, zawieszono działalność stowarzyszeń czy grup seniorskich. Ze względów bezpieczeństwa ograniczono przyjmowanie petentów we wszelkich urzędach, apelując o załatwianie spraw drogą elektroniczną. W Krotoszynie były zawirowania w kwestii funkcjonowania targowiska miejskiego. Najpierw Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zakomunikowało, że 13 marca targ będzie zamknięty. Następnego dnia jednak spółka i burmistrz, na prośbę mieszkańców i sprzedających, zdecydowali o jego otwarciu, apelując jednocześnie o ograniczenie wejść na targowisko do niezbędnego minimum. Taka decyzja wywołała szereg nieprzychylnych komentarzy. Sprawa została ostatecznie zamknięta, gdy na terenie całego kraju wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. W efekcie konieczne było zawieszenie funkcjonowania krotoszyńskiego targowiska.

11 marca starosta Stanisław Szczotka wystosował apel do mieszkańców naszego powiatu, w którym prosił o dostosowanie się do zaleceń dotyczących zasad higieny i bezpieczeństwa. – Zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich – zwłaszcza rodziców, opiekunów i samych uczniów, aby mając świadomość powagi sytuacji, dostosowali się do zaleceń dotyczących zachowania ostrożności wobec zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. Proszę, aby uczniowie pozostawali w domach i w najbliższym otoczeniu, aby nie przebywali w miejscach publicznych – sklepach, punktach gastronomicznych, środkach transportu zbiorowego itd. Proszę także, abyśmy wszyscy w miarę możliwości ograniczyli wizyty w miejscach publicznych – urzędach, przychodniach, placówkach handlowych, bankach. Należy mieć świadomość tego, iż nasza nieroztropność może stanowić realne zagrożenie dla członków naszych rodzin – osób starszych, chorych, mniej odpornych. Apeluję o zachowanie zasad higieny i bezpieczeństwa. Jeżeli zauważyliście Państwo u siebie lub osób bliskich niepokojące objawy oraz należycie do grupy ryzyka (pobyt za granicą, kontakt z osobami z innych krajów itd.), proszę o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krotoszynie. Przypominamy o zakazie odwiedzin w Szpitalu Powiatowym w Krotoszynie. Zakazy odwiedzin wprowadzono również w Domach Pomocy Społecznej w Baszkowie oraz Zdunach. Zawieszono także pracę Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz przyjęcia w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie – zakomunikował Stanisław Szczotka.

Kolejny dzień przyniósł informację, że 49-letnia krotoszynianka wróciła w niedzielę z Hamburga, a po kilku dniach poczuła się źle i skontaktowała się telefonicznie ze szpitalem, który skierował ją do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie. Kobieta dostała skierowanie na oddział zakaźny w Kaliszu, do którego przetransportował ją syn. – Po konsultacji na temat stanu zdrowia z lekarzem zakaźnikiem okazało się, że kobieta odczuwała duszności w godzinach rannych. Została dzisiaj o godzinie 12.15 przyjęta na oddział zakaźny w Kaliszu. Pobrano od niej próbki – wymaz z gardła, krew do badania – i wysłano je do Laboratorium Wirusologicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Czekamy na wyniki na obecność koronawirusa. Okres oczekiwania jest zróżnicowan – poinformowała wtedy Natalia Snadna, rzecznik prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie. Syna tej kobiety poddano kwarantannie. Na szczęście, jak się później okazało, wynik testu na obecność koronawirusa był negatywny.

13 marca liczba osób z powiatu krotoszyńskiego, które poddano kwarantannie, wzrosła z 1 do 11. Dziesięciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej uczestniczyło bowiem w dużym zgrupowaniu wojskowym w Śremie, gdzie była osoba zakażona. W związku z tym objęci zostali kwarantanną. Wyniki testów na obecność koronawirusa nie są jeszcze znane.

W sobotę do starszego mężczyzny z Krotoszyna została wezwana karetka. – Zespół Ratownictwa Medycznego w Krotoszynie, na podstawie zgłoszenia z Dyspozytorni Medycznej w Koninie, udał się do pacjenta z dusznościami. Na miejscu lekarz – kierownik ZRM-u – przeprowadził wywiad, badanie przedmiotowe i podmiotowe . Rodzina negowała, że chory w jakikolwiek sposób miał kontakt z osobą z zagranicy – poinformował Jakub Nelle, rzecznik prasowy Zespołów Ratownictwa Medycznego przy SP ZOZ w Krotoszynie.

Po zastosowaniu medycznych czynności ratunkowych ZRM przetransportował ambulansem pacjenta do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Krotoszynie. – Gdy pacjent był przekazywany na SOR, osoba, która do tej pory zaprzeczała, iż mógł mieć kontakt z kimś, kto był za granicą, oznajmiła, że do tego kontaktu jednak doszło – dodał J. Nelle. Pacjent został odizolowany i trafił na oddział zakaźny w Kaliszu. Cały SOR odkażono i zdezynfekowano. Oddział był nieczynny do godziny 21.00 w sobotę.

16 marca potwierdziło się, że ów mężczyzna jest zakażony koronawirusem. Jak poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krotoszynie, do zakażenia doszło poprzez kontakt z synem, który wrócił niedawno z Belgii, a obecnie znajduje się w szpitalu w Poznaniu. – 85-letniego mężczyznę zaraził syn, który wrócił z Belgii. On sam zaś trafił do szpitala w Poznaniu. Ustalono już, że z tymi dwoma osobami kontaktowały się do tej pory dwie rodziny. Cztery osoby zostaną poddane kwarantannie. Trwa ustalanie, ile pozostałych osób z drugiej rodziny miało kontakt z mężczyzną pracującym w Belgii – powiedziała Natalia Snadna, rzecznik prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie.

Z powodu rosnącej liczby przypadków zakażenia koronawirusem Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie wprowadził niezbędne procedury bezpieczeństwa. Wprowadzono zakaz przebywania osoby towarzyszącej przy chorym przyjmowanym na oddział szpitalny lub do poradni specjalistycznej. Wyjątek stanowią opiekunowie dzieci i młodzieży do 18. roku życia, chorych, którzy wymagają bezwzględnej pomocy przy poruszaniu się lub porozumiewaniu się i chorych ubezwłasnowolnionych. Ograniczono także ilość wizyt w gabinetach specjalistycznych. Wprowadzone przez szpital rozwiązanie polegać będzie na wykonaniu przez personel medyczny poradni telefonu do pacjenta przed zaplanowaną wizytą, przeprowadzeniu wywiadu z chorym i ustaleniu dalszego planu postępowania, dotyczącego tego, czy w konkretnym przypadku konieczna będzie obecność pacjenta w poradni, czy też poszczególne procedury (np. wypisanie e-recepty, e-zwolnienia, porady lekarskiej) będzie można wykonać bez konieczności osobistego przybycia. W uzasadnionych przypadkach w dniu wizyty z chorym kontaktować będzie się telefonicznie lekarz poradni.

Teleporady medyczne mają szczególne znaczenie w przypadku chorych, którzy kontynuują swoje leczenie u konkretnego specjalisty. Celem wprowadzanego rozwiązania jest doprowadzenie do sytuacji, w której na wizytę do poradni przybywać będą jedynie ci pacjenci, których obecność będzie bezwzględnie konieczna do przeprowadzenia badania i porady w danym momencie. Telefoniczny kontakt pacjenta z lekarzem ograniczy możliwość potencjalnego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Skorzystanie z teleporady zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu medycznego. W przypadku osób, które chciałyby się zarejestrować do lekarza specjalisty, SP ZOZ w Krotoszynie również zaleca kontakt telefoniczny, a nie osobiste przybycie do rejestracji.

Szpital wstrzymał również przyjmowanie pacjentów do odwołania na następujących oddziałach: Oddział Wewnętrzny z Pododdziałem Kardiologicznym Oddziału Wewnętrznego (ul. Mickiewicza 21), Oddział Chirurgiczny z Pododdziałem Urazów Narządów Ruchu i Ortopedii Oddziału Chirurgicznego (ul. Mickiewicza 21), Oddział Położniczo-Ginekologiczny (ul. Bolewskiego 4-8). Na te oddziały przyjmowani będą jedynie pacjenci w stanach pilnych, bezpośrednio zagrażających ich zdrowiu i życiu.

(ANDRZEJ KAMIŃSKI / MICHAŁ KOBUSZYŃSKI)

 

Informacje podane przez Ministerstwo Zdrowia

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1-1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową, np. grypie sezonowej (w przypadku której szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Sprawdź, czy spełniasz warunki, które świadczą o ryzyku zakażenia, jak kaszel, duszności, podwyższona temperatura, kontakt z osobą, która ostatnio przebywała na obszarach objętych wirusem. Później niezwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego bądź oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzynaście − jedenaście =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak