2. /
  4. /
  5. Roszczak wicemistrzem świata!
BANASZAK

Mieszkający w Łagiewnikach Czesław Roszczak został wicemistrzem globu masters w pięcioboju rzutowym. Mistrzostwa Świata Masters w Lekkiej Atletyce odbyły się niedawno w Maladze.

W imprezie uczestniczyło 8200 zawodniczek i zawodników z ponad 100 krajów. Reprezentujący UKS Olimpijczyk Pogorzela Czesław Roszczak rywalizował w kategorii wiekowej M75 w sześciu konkurencjach.

W pchnięcia kulą mieszkaniec Łagiewnik zajął piąte miejsce z wynikiem 11,35 m. W rzucie młotem Roszczak zrealizował plan minimum, jakim było wejście do finałowej ósemki. Ostatecznie, z rezultatem 33,63 m, zakończył zmagania na szóstej lokacie.

W rzucie dyskiem mieszkaniec gminy Kobylin był nastawiony na walkę o medal. Wynik 36,03 m pozwolił mu wyjść na pozycję medalową, ale w ostatniej serii rywale się zmobilizowali i rzucali na tyle dobrze, że zepchnęli Roszczaka na piątą pozycję.

Rzut oszczepem nasz zawodnik potraktował jako trening i przygotowanie do pięcioboju. Uzyskał rezultat 30,02 m i został sklasyfikowany na jedenastym miejscu. Z kolei w rzucie ciężarkiem, z wynikiem 14,49 m, znalazł się na szóstej lokacie.

Trzy dni później przyszedł czas na pięciobój rzutowy. W tej dyscyplinie Roszczak już dwukrotnie wywalczył tytuł mistrza świata. Zawodnicy rozpoczęli od rzutu młotem. Łagiewniczanin rzucił na odległość 35,97 m i plasował się w czołówce. Pchnięcie kulą wygrał z rezultatem 11,66 m. Następnie rzucił dyskiem na odległość 33,04 i po trzech konkurencjach prowadził z niewielką przewagą nad Niemcem Fandrichem.

Po rzucie oszczepem (29,51 m) Polak spadł na drugie miejsce. Ostatnią konkurencją był rzut ciężarkiem. Roszczak uzyskał 13,16 m. Łączny wynik – 4099 punktów – dał reprezentantowi UKS Olimpijczyk Pogorzela srebrny medal mistrzostw świata.