Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Święto patrona w koźmińskiej Jedynce

2019-09-23
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Święto patrona w koźmińskiej...
Święto patrona w koźmińskiej Jedynce
Mayor Ink

W miniony piątek w Szkole Podstawowej nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp. zorganizowano święto patrona placówki. Uczniowie przygotowali program artystyczny, a ponadto rozstrzygnięto okolicznościowe konkursy.

 

Uroczystości rozpoczęły się rano na placu przed szkołą, gdzie na maszt wciągnięta została flaga. Odśpiewano przy tym hymn państwowy i złożono znicze pod tablicą Janusza Podlewskiego. Następnie wszyscy udali się na Mszę św. do kościoła pw. Św. Wawrzyńca.

Dalsza część uroczystości odbywała się w szkole. Z okazji 113. rocznicy strajku dzieci koźmińskich (w latach 1906/1907) zorganizowano uroczysty apel. Uczniowie przygotowali krótką inscenizację tematyczną. Ponadto przeprowadzono oficjalne pasowanie pierwszaków na uczniów.

Przy okazji ogłoszono wyniki konkursów, które związane były z patronem koźmińskiej Jedynki. Na konkurs plastyczny wpłynęły 73 prace. W jury znalazły się Janina Sierszuła, Mariola Szkudlarek i Monika Raś. Pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Puźniak z klasy Ib, a kolejne lokaty przypadły Poli Sempińskiej z Ib i Idze Wielebskiej z Ia.

Nagrodzono także finalistów konkursu wiedzy pod hasłem „Co wiem o patronie szkoły?”. Testy oceniała komisja w składzie: Janina Sierszuła, Mariola Szkudlarek i Monika Raś. W kategorii klas III-IV zwyciężył Olaf Kamiński, a w gronie uczniów klas V-VIII najlepsza była Maja Talaga.

– Święto patrona jest okazją do wspomnień, które – choć minione – zawsze pozostają w pamięci. Jest też okazją do sięgnięcia w przeszłość, przywołania pamięci o wydarzeniach i ludziach. Takim bardzo ważnym wydarzeniem w historii naszej szkoły był strajk uczniów przeciwko nauczaniu w języku niemieckim. Nasza szkoła jest nie tylko świadkiem wydarzeń, ale również historii pisanej przez jej uczniów. Dlatego dzisiaj możemy być dumni, że jesteśmy wolnym narodem i uczymy się w nowoczesnej szkole, gdzie kultywowana jest historia i tradycja – powiedział podczas uroczystości dyrektor Jacek Zawodny.

Z zapisów kroniki Szkoły Katolickiej w Koźminie (1873-1928) wynika, że protest rozpoczął się 19 września 1906 roku. Tego dnia kilkoro uczniów zwróciło dane im przez nauczycieli katechizmy i podręczniki historii biblijnej w języku niemieckim, oświadczając, że nie będą odpowiadać na pytania w języku niemieckim. Z każdym dniem wzrastała liczba strajkujących, którzy – wspierani przez rodziców – coraz śmielej walczyli w obronie ojczystego języka. W październiku 1906 roku było ich już 183. Wobec wszystkich „niepokornych” zaborcy stosowali różnorodne kary, np. codzienne areszty popołudniowe, w trakcie których zmuszano dzieci do uczenia się wierszy z literatury niemieckiej, względnie całych stron niemieckich podręczników historii i geografii, do domu zadawano do przepisywania po kilka stron z podręczników niemieckich, dotkliwie bito trzcinką po rękach oraz przedłużano obowiązek szkolny. Strajk wygasł 5 lipca 1907 roku.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 5 =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE