Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Symboliczny pogrzeb żołnierzy podziemia niepodległościowego

2021-10-25
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. Symboliczny pogrzeb żołnierzy podziemia...
Symboliczny pogrzeb żołnierzy podziemia niepodległościowego
CENTRUM POGRZEBOWE

12 października w Odolanowie odbyły się uroczystości pogrzebowe ośmiu żołnierzy oddziału polskiego podziemia niepodległościowego kpt. Jana Kempińskiego ps. „Błysk”. Wchodził on w skład Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”, która działała również na terenie powiatu krotoszyńskiego.

 

WSGO „Warta” była największą grupa polskiego podziemia niepodległościowego, walczącą z władzą komunistyczną na terenie województwa wielkopolskiego. Należeli do niej żołnierze byłej Armii Krajowej.

Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, 76 lat temu – 22 października 1945 r. – oddział Jana Kempińskiego opanował Odolanów. W miasteczku rozbrojono posterunek Milicji Obywatelskiej, zajęto pomieszczenia ratusza, a pieniądze zabrane z miejskiej kasy zostały rozdane mieszkańcom na wiecu zorganizowanym na rynku miejskim. Podczas odwrotu pod Odolanowem doszło do półtoragodzinnej walki pomiędzy oddziałem a ścigającą go grupą operacyjną NKWD/KBW/UB, mająca dwukrotną przewagę liczebną. Odział „Błyska” został rozbity. Według różnych źródeł śmierć ponieść mogło nawet 24 partyzantów.

Rannemu dowódcy udało się uciec. Część ciał zabitych zabrali ich bliscy i pochowali w rodzinnych mogiłach. Według relacji wielu świadków ciała pozostałych funkcjonariusze służby bezpieczeństwa potajemnie ukryli na odolanowskim cmentarzu.

W 2019 r. prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN skupiły się na terenie położonym wzdłuż ogrodzenia cmentarnego, gdzie – według zeznań okolicznych mieszkańców – pierwotnie mieli być pochowani polegli żołnierze. Wówczas jednak nie natrafiono na ich szczątki. Rok później prace prowadzono w obrębie rzekomo symbolicznego Grobu Powstańców Wielkopolskich i Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Ujawniono szczątki ośmiu osób. Sposób ułożenia szkieletów w grobie i cechy biologiczne oraz charakter urazów wskazywały, że prawdopodobnie natrafiono na poszukiwanych żołnierzy. Odnaleziono przy nich liczne artefakty, tj. guziki wojskowe i inne fragmenty umundurowania, grzebień oraz łuski od amunicji typu Mauser.

12 października w Odolanowie przeprowadzono symboliczne uroczystości pogrzebowe ośmiu znalezionych żołnierzy. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, wicewojewoda Aneta Niestrawska, poczty sztandarowe, stowarzyszenia patriotyczne, środowiska kibiców Lecha Poznań i asysta wojskowa, Ceremonię rozpoczęła Msza święta, którą odprawił ksiądz Krystian Szenowski. Przypomniano tragiczną historię żołnierzy niezłomnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli z opresyjną władzą komunistyczną. Po mszy w kondukcie pogrzebowym odprowadzono trumny żołnierzy na odolanowski cmentarz. Na miejscu spoczynku zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów, odpalono symboliczne race, a żołnierze 16 Batalionu Remontu Lotnisk z Jarocina oddali salwę honorową. Głos zabrał także Włodzimierz Kempiński – najmłodszy brat „Błyska”, który opowiedział o represjach, jakie spotkały jego rodzinę ze strony władz PRL-u.

Jan Kempiński ps. „Błysk” urodził się 4 lutego 1921 r. w Jaskółkach w powiecie ostrowskim. W grudniu 1939 r. włączył się w działalność konspiracyjną w ramach Związku Walki Zbrojnej. W 1940 r. został wywieziony na roboty w głąb Niemiec. W Westfalii, jako członek plutonu budowlanego, zaangażował się w działalność sabotażową, za co w 1943 został aresztowany i poddany ciężkiemu śledztwu. Skazano go na deportacje do obozu koncentracyjnego Dachau, z którego zdołał po pewnym czasie uciec. Przedostał się do Generalnego Gubernatorstwa i wstąpił do Armii Krajowej, przybierając pseudonim „Błysk”. W jej szeregach walczył na terytorium Kielecczyzny w oddziale kpt. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”. Za zasługi w Górach Świętokrzyskich został czterokrotnie odznaczony i przeniesiony na Lubelszczyznę do konspiracyjnej Wyższej Szkoły Wojskowej. Po jej ukończeniu skierowano go do oddziału por. Stefana Dębickiego ps. „Kmicic”, a następnie do OP 7 kpt. Bolesława Flisiuka ps. „Jarema”.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren Lubelszczyzny „Błysk” postanowił się ujawnić i 1 sierpnia 1944 r. wstąpił do Milicji Obywatelskiej. Po dwóch tygodniach dokonał dezercji i wrócił do działalności konspiracyjnej, a w czerwcu 1945 r. wstąpił do WSGO „Warta”. Stworzył oddział partyzancki, który przeprowadzał akcje sabotażowe przeciwko władzy komunistycznej na terenie kilku powiatów południowej Wielkopolski, m.in. ostrowskiego i krotoszyńskiego. 17 grudnia 1945 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Sąd skazał go na karę śmierci, którą wykonano 21 czerwca 1946. Miejsce jego pochówku do dzisiaj pozostaje nieznane.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × cztery =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE