Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

W ciąży nie piję alkoholu!

2021-09-24
W ciąży nie piję alkoholu!
Finestra

Jak już informowaliśmy, 9 września o godz. 9.09, z okazji Światowego Dnia FAS (alkoholowy zespół płodowy), gmina Milicz dołączyła do corocznej kampanii społecznej FASOFF. Z tej okazji ogłoszono konkurs, którego zwyciężczynią została Angelika Augustyniak.

 

Kampanię „Zrób zdjęcie z odwróconym kieliszkiem i pokaż, że jesteś #FASOFF!” koordynuje Fundacja Dom w Łodzi, prowadząca dom dziecka dla dzieci chorych i niepełnosprawnych, w tym wielu cierpiących na zespół FAS. Na facebookowym profilu gminy Milicz ogłoszono konkurs pod taką nazwą. Bezapelacyjną zwyciężczynią została Angelika Augustyniak, która pod postem promującym kampanię odważnie umieściła swoje zdjęcie z ciążowym brzuszkiem i hasłem „Jestem FASSOFF”. Ta godna naśladowania postawa została nagrodzoną milicką wyprawką dla malucha – zestawem gadżetów dla dziecka, ale również dla rodziców.

Światowy Dzień FAS obchodzony jest 9 września i rozpoczyna się punktualnie o godzinie 9.09 od 1999 roku, kiedy to w Auckland w Nowej Zelandii zabrzmiały dzwony w Kościele Metodystów. Powtarzające się dziewiątki w dacie i godzinie mają symboliczną wymowę – 9 miesięcy ciąży bez alkoholu. Kampania prowadzona na tę okoliczność ma na celu uświadomienie (nie tylko przyszłym matkom) skutków picia alkoholu w trakcie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Ma ona również uczulić całe społeczeństwo na problem FAS. Jest to zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń, spowodowanych działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Może wywoływać opóźnienia umysłowe, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalia rozwojowe.

Spożywany przez kobietę w ciąży alkohol bardzo łatwo przenika przez łożysko, dostając się do krwiobiegu dziecka. Alkohol powoduje przede wszystkim obumieranie komórek nerwowych, dlatego też dzieci z FAS przychodzą na świat z dużo mniejszą ilością neuronów niż inne. Dziecko, którego matka w czasie ciąży spożywała alkohol, narażone jest nie tylko na niski poziom IQ, ale również na liczne zaburzenia fizyczne i neurologiczne.

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, co trzecia kobieta w ciąży sięga po alkohol. Wynika to z braku świadomości tego, jakie ryzyko niesie ze sobą spożywanie alkoholu w czasie ciąży. Wrzesień jest czasem rozmów o FAS, lecz o tej kampanii powinno być głośno przez cały rok. Dlatego zachęcamy do zgłębiania tematu FAS i wspierania kampanii FASOFF. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.fasoff.pl.

Partnerami kampanii prowadzonej przez gminę Milicz były Fundacja Dom w Łodzi, Milickie Centrum Medyczne, Oddział Położniczo-Ginekologiczny MCM, Szkoła Rodzenia Filanderek, Stowarzyszenie Abstynenckie Abstynent, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miliczu oraz Gazeta Lokalna MILICZ, która była patronem medialnym.

OPRAC. (ANKA)

FOT. Angelika Augustyniak & gmina Milicz

YouTube

Archiwum
BGP
LAGUNA
VENUS PIZZERIA
COT
PROFAL
Eltom-bud
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
BETA
Zuziak
IMPULS ZDUNY
OLD-BRICK.PL
Oring
Zajączek
Linkiewicz
Jumbonet
Jarmużek
KLIMA-PARTNER