Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY

Wysoka jakość świadczonych usług

2019-05-29
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Wysoka jakość świadczonych usług
Wysoka jakość świadczonych usług
Detektyw Szewc

Od 15 maja bieżącego roku Laboratorium Badania Wody i Ścieków Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. posiada zatwierdzenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krotoszynie do prowadzenia badań próbek wody przeznaczonej do spożycia.

 

Dokument ów oznacza, że sprawozdania z badań laboratorium są uznawane jako oficjalne i mogą być przedstawiane w obszarach prawnych. Wykwalifikowany personel zapewnia precyzyjnie wykonane oznaczenia analiz, wiarygodne wyniki, rzetelne informacje, krótko mówiąc – wysoką jakość świadczonych usług.

W laboratorium zatrudnione są osoby przeszkolone w zakresie pobierania próbek wody przeznaczonej do spożycia i posiadające certyfikaty wydane przez Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Laboratorium wdrożyło metody pobierania próbek do badań fizykochemicznych PN-ISO 5667-5:2017-10 i mikrobiologicznych PN-EN ISO 19458L2007.

Sprawnie funkcjonujący system zarządzania, kompetentny personel – stale podnoszący swoje kwalifikacje, wiarygodne i zweryfikowane metody badań oraz nowoczesne wyposażenie, nadzorowane zgodnie z wymaganiami – wszystko to, w połączeniu z odpowiednimi warunkami środowiskowymi prowadzenia badań, pozwala uzyskiwać miarodajne wyniki. Tak więc Klienci mają gwarancję wysokiej jakości świadczonych usług i pewność, że otrzymane wyniki badań są rzetelne i użyteczne.

28 marca tego roku Laboratorium Badania Wody i Ścieków Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o. o. – Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ul. Słoneczna 35 w Krotoszynie) zwróciło się do Państwowego Inspektora Sanitarnego w Krotoszynie z wnioskiem o zatwierdzenie systemu jakości prowadzonych badań próbek wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla następujących parametrów: pH (odczyn), przewodności elektrycznej właściwej, mętności, barwy, indeksu nadmanganianowego, chlorków, żelaza, manganu, azotanów, azotynów, jonu amonowego, sumarycznej zawartości jonów wapnia i magnezu, siarczanów, smaku, zapachu, ogólnej liczby kolonii metodą posiewu na agarze odżywczym w22±2°C po 68±4h, ilościowego oznaczenia bakterii E.coli metodą filtracji membranowej, ilościowego oznaczenia bakterii grupy coli metodą filtracji membranowej, wykrywania i oznaczania ilościowego enterokoków kałowych metodą filtracji membranowej.

Do wykonania badań mikrobiologicznych laboratorium stosuje metody referencyjne, wymienione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 poz. 2294).

Laboratorium przedstawiło dokumenty potwierdzające uczestnictwo w badaniach biegłości dla wszystkich parametrów zgłaszanych do zatwierdzenia przez PPIS, organizowanych przez kompetentnych organizatorów, tj. LGC Standards 2018-2019. Dla badań fizykochemicznych i mikrobiologicznych kompetencje laboratorium zostały potwierdzone w programie Aquacheck zadowalającymi wynikami. Po rocznym wdrażaniu procedur i prac związanych z systemem zarządzania według PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 jako pierwsze na terenie powiatu krotoszyńskiego uzyskało zatwierdzenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krotoszynie na badania wody przeznaczonej do spożycia. Laboratorium spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 poz. 2294).

– Obecnie badania wody przeznaczonej do spożycia obejmują parametry bakteriologiczne, fizykochemiczne, organoleptyczne oraz radiologiczne, a ich lista wydłużyła się z 35 w 2000 roku do prawie 60 w 2017. Nowe rozporządzenia określiły nie tylko, jakie substancje muszą być badane w wodzie i jakie może być ich maksymalne stężenie, ale także określiły minimalną częstotliwość badań, dobór punktów poboru próbek, jakimi metodami powinny być próbki pobierane i badane oraz określiły wymagania stawiane laboratoriom wykonującym badania. Oprócz rutynowych kontroli wód surowych i uzdatnionych z terenów należących do krotoszyńskich wodociągów laboratorium wykonuje również badania wody dla klientów indywidualnych – tłumaczą pracownicy Laboratorium Badania Wody i Ścieków.

Rozpoczęły się działania, które mają na celu uzyskanie akredytacji udzielanej przez Polskie Centrum Akredytacji. Oprócz rutynowych kontroli wód surowych i uzdatnionych z terenów należących do krotoszyńskich wodociągów laboratorium wykonuje również badania wody dla klientów indywidualnych. Sprawozdania z badań laboratorium są uznawane jako oficjalny dokument, który może być przedstawiany w obszarach prawnych.

(NOVUS)

FOT. PGKiM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − trzynaście =

YouTube

Archiwum
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP