Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Wyspa wolności

2018-04-27
Wyspa wolności
Vidia film tekst

W Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie odbył się wernisaż wystawy pt. „Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu”. Ekspozycja prezentuje skarby polskiej kultury we Francji i nawiązuje tematycznie do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Wystawę można oglądać do 19 maja. Honorowy patronat nad nią objął burmistrz Krotoszyna.

W samym sercu Paryża, na usytuowanej na Sekwanie Wyspie Św. Ludwika, mieści się założona w roku 1838 Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym, skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim – m.in. książę Adam Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz i Adam Mickiewicz – pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na ziemi francuskiej.

Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, zebrane dziś w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu.

Wystawa opowiada o wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przez długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”. Wielka Emigracja stworzyła w bibliotece oazę polskiej kultury oraz miejsce spotkań i dyskusji Polaków. Dla następnych pokoleń emigrantów miejsce to było przedmiotem dumy i troski, choć nie zawsze mogli dbać o nie należycie. Dla rodaków w kraju, zwłaszcza poddanych rusyfikacji czy germanizacji, a następnie pozostających pod wpływem komunistycznej propagandy, Biblioteka Polska stała się mitem – o tyle jednak szczególnym, że rzeczywistym.

Celem wystawy jest zaprezentowanie atmosfery i wyjątkowości Biblioteki Polskiej w Paryżu, ponieważ nic nie zastąpi wzruszenia, jakie do dziś się odczuwa, wchodząc w jej progi. Na 20 planszach, składających się na ekspozycję, w interesujący sposób ukazano historię Biblioteki, sylwetki jej twórców i najcenniejsze zbiory: rękopisy, starodruki, mapy, dzieła sztuki i inne pamiątki, które gromadzone są od niemal dwustu lat. Zobaczyć możemy np. rękopisy Adama Mickiewicza oraz portrety wieszcza i jego rodziny, a także pamiątki po Fryderyku Chopinie – autografy muzyczne, jego fotel i pukiel włosów.

Z ogromnego zbioru cymeliów bibliotecznych wybrano najcenniejsze, w tym uchwałę o barwach narodowych i akt detronizacji cara Mikołaja I z 1831 r., XVI-wieczne druki z oficyn krakowskich, rękopis „Dziadów” Adama Mickiewicza, pierwodruki emigracyjnych wydań polskich poetów i pisarzy, pierwsze wydanie „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika, rysunki Norwida, akwarele Kościuszki, obrazy Olgi Boznańskiej i Stanisława Biegasa oraz wiele innych, bezcennych dla polskiej kultury dzieł.

Wystawa „Wyspa wolności” miała swoją premierę w siedzibie Senatu RP w roku 2014. Rok później prezentowana była na Zamku Królewskim w Warszawie, a w otwarciu uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski. W 2015 zobaczyć ją można było na Uniwersytecie Łódzkim. Ekspozycję przygotowały Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu we współpracy z Biblioteką Narodową w Warszawie.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście − 5 =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE