Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Dolegliwości w ciąży

2021-01-26
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży
Dobry Dietetyk

Czym jest ciąża? To czas od zapłodnienia, implantacji do porodu. W tym okresie w ciele kobiety dochodzi do wielu zmian, zarówno w układzie krwionośnym, oddechowym czy mięśniowo-szkieletowym, jak i hormonalnym, rozrodczym, pokarmowym…

 

Dzięki tym zmianom możliwy jest prawidłowy rozwój ciąży. Oczywiście jest to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej kobiety.

Niestety, czasem dolegliwości ze strony narządu ruchu dają się we znaki. Do najczęstszych (ponad połowa) należą problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Jednym z powodów jest ciężar dziecka. Zmienia się środek ciężkości, dochodzi do zmęczenia mięśni i spazmów mięśniowych.

Kolejnym problemem, z którym mogę się spotkać przyszłe mamusie, jest niestabilność spojenia łonowego i stawów krzyżowo-biodrowych. Kobieta odczuwa ból w spojeniu i na kości krzyżowej, czasem słyszy „kliknięcia” w czasie chodu. Przy niestabilności spojenia łonowego dochodzi do stanu zapalnego i bólu w centralnej części miednicy. Bywa tak, że jest nasilony z jednej strony. Ból stawu biodrowego objawia się po stronie bocznej biodra, pośladka, a czasem nawet w pachwinie.

Dolegliwości pojawiają się najczęściej w II trymestrze, gdy maleństwo intensywnie rośnie w brzuszku mamusi. W III trymestrze problemy mogą się nasilić.

Zespół cieśni nadgarstka to zakleszczenie nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Przyczyną jest zwiększenie zatrzymania płynów, obrzęków kończyn górnych, w szczególności dłoni.

Kolejna dolegliwość to zapalenie rozcięgna podeszwowego, które objawia się bólem w okolicy pięty, podeszwy stopy. Najczęściej pojawia się w III trymestrze, przy znacznym przyroście masy ciała.

Rozejście mięśni prostych brzucha to rozciągnięcie mięśni prostych brzucha, niewydolność mięśnia poprzecznego brzucha i wiotkość kresy białej. Występuje w III trymestrze ciąży (rzadziej wcześniej), przede wszystkim u wieloródek lub wcześniej w przypadku ciąży mnogiej.

Oczywiście są to nieliczne dolegliwości występujące u kobiet w ciąży. Wizyta u fizjoterapeuty będzie „lekiem” na całe zło. Terapeuta dobierze odpowiednie ćwiczenia, które poprawią stan zdrowia kobiety, wykona terapię, czasem konieczne będzie dobranie odpowiedniego sprzętu ortopedycznego. Fizjoterapeuta uroginekologiczny podpowie, jak przyszła mama powinna dbać o siebie, by dolegliwości nie dokuczały jej w życiu codziennym, a także przygotuje kobietę do porodu siłami natury bądź przez cesarskie cięcie.

NATALIA JASIAK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście − 12 =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE