Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Wyprzedź raka!

2017-10-26
Wyprzedź raka!

W ramach dofinansowanego przez gminę Krotoszyn projektu zdrowotnego „Wyprzedź raka” Stowarzyszenie POMÓŻMY SOBIE organizuje 28 października kolejną akcję badań profilaktycznych pod hasłem „Twoja szansa w walce z rakiem piersi”.

 

Październik każdego roku kalendarzowego od kilkunastu lat tradycyjnie jest miesiącem walki z rakiem piersi. Jest to nowotwór, w zakresie którego popularyzowane powszechnie formy profilaktyki są sposobem łatwego wykrycia choroby w jej wczesnym stadium, a coraz lepsze sposoby terapii umożliwiają jego skuteczne leczenie.

Warunkiem powodzenia w tej walce są jednak nasze zachowania zdrowotne, tj. zdobywanie odpowiedniej wiedzy w tej dziedzinie oraz chęć i wola korzystania z niej. Nie może nami kierować strach przed wykryciem choroby. Jak wykazuje praktyka, 80 procent stwierdzonych w piersiach zmian to torbiele, gruczolako-włókniaki lub brodawczaki, a więc zmiany, które nie są groźne dla naszego zdrowia i nie wymagają leczenia farmakologicznego bądź operacyjnego. Zatem nie każda zmiana stanowi dla nas zagrożenie. Ale nikomu nie pomoże też „chowanie głowy w piasek”, liczy się obserwacja własnego organizmu, reakcja na jego sygnały i korzystanie z badań profilaktycznych.

Choroba jest nadal groźna i stanowi bardzo duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Rak piersi jest jedną z głównych przyczyn zgonów u kobiet – jak pokazują statystyki rocznie choroba dotyka średnio 15 000 kobiet, z czego umiera 5 000 pacjentek, a liczba 5-letnich przeżyć należy do najniższych w Europie.

Jest to nowotwór, który rozwija się w naszym organizmie podstępnie przez kilka lub kilkanaście lat, nie boli i w początkowym okresie nie wykazuje żadnych objawów. Uwzględniając zatem czynniki ryzyka występowania tego nowotworu, do których głównie zaliczamy płeć – na sto nowych zachorowań tylko jedno dotyczy mężczyzny, wiek – około 50 procent zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia, obciążenia genetyczne – około 5-10 procent raka piersi ma charakter dziedziczny, wczesny wiek pierwszej i ostatniej miesiączki, styl życia – w szczególności nadmiar spożywanego tłuszczu, nadwagę i alkohol, Stowarzyszenie POMÓŻMY SOBIE popularyzuje podstawowe zasady profilaktyki oraz systematycznie organizuje badania w tej dziedzinie.

W ramach dofinansowanego gminę Krotoszyn projektu zdrowotnego „Wyprzedź raka” 28 października pod hasłem „Twoja szansa w walce z rakiem piersi” zostanie przeprowadzona kolejna akcja badań profilaktycznych. Na organizowane w Zakładzie Opieki Medycznej „CER-MEDIC” Sp. z o.o. w Krotoszynie przy ul. Przemysłowej 19 badania zapraszamy zainteresowane własnym zdrowiem mieszkanki miasta i gminy. Gabinety specjalistyczne (usg i onkologiczny) zostaną uruchomione o godz. 9,00 i będą pracować aż do wykorzystania limitu założonych w projekcie badań. Z uwagi na możliwości organizacyjne i merytoryczne liczba badań jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. W tym dniu będzie też prowadzona kontrolna rejestracja zgłoszeń.

Skorzystaj z tej szansy. Rak piersi jest najczęstszym i najgroźniejszym nowotworem występującym u kobiet i stanowi 20 procent wszystkich notowanych rocznie w Polsce zachorowań na nowotwory złośliwe. W trakcie badań panie otrzymają informacje na temat ewentualnych zagrożeń oraz sposobów ich unikania.

OPRAC. (ANKA)

 

Archiwum
Gościniec
Aparatus
BETA
Brykczyński
Fachstol baner
Leaderschool
Serafiniak
Impuls
Corner
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...