Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Wyprzedź raka!

2017-10-26
Wyprzedź raka!

W ramach dofinansowanego przez gminę Krotoszyn projektu zdrowotnego „Wyprzedź raka” Stowarzyszenie POMÓŻMY SOBIE organizuje 28 października kolejną akcję badań profilaktycznych pod hasłem „Twoja szansa w walce z rakiem piersi”.

 

Październik każdego roku kalendarzowego od kilkunastu lat tradycyjnie jest miesiącem walki z rakiem piersi. Jest to nowotwór, w zakresie którego popularyzowane powszechnie formy profilaktyki są sposobem łatwego wykrycia choroby w jej wczesnym stadium, a coraz lepsze sposoby terapii umożliwiają jego skuteczne leczenie.

Warunkiem powodzenia w tej walce są jednak nasze zachowania zdrowotne, tj. zdobywanie odpowiedniej wiedzy w tej dziedzinie oraz chęć i wola korzystania z niej. Nie może nami kierować strach przed wykryciem choroby. Jak wykazuje praktyka, 80 procent stwierdzonych w piersiach zmian to torbiele, gruczolako-włókniaki lub brodawczaki, a więc zmiany, które nie są groźne dla naszego zdrowia i nie wymagają leczenia farmakologicznego bądź operacyjnego. Zatem nie każda zmiana stanowi dla nas zagrożenie. Ale nikomu nie pomoże też „chowanie głowy w piasek”, liczy się obserwacja własnego organizmu, reakcja na jego sygnały i korzystanie z badań profilaktycznych.

Choroba jest nadal groźna i stanowi bardzo duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Rak piersi jest jedną z głównych przyczyn zgonów u kobiet – jak pokazują statystyki rocznie choroba dotyka średnio 15 000 kobiet, z czego umiera 5 000 pacjentek, a liczba 5-letnich przeżyć należy do najniższych w Europie.

Jest to nowotwór, który rozwija się w naszym organizmie podstępnie przez kilka lub kilkanaście lat, nie boli i w początkowym okresie nie wykazuje żadnych objawów. Uwzględniając zatem czynniki ryzyka występowania tego nowotworu, do których głównie zaliczamy płeć – na sto nowych zachorowań tylko jedno dotyczy mężczyzny, wiek – około 50 procent zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia, obciążenia genetyczne – około 5-10 procent raka piersi ma charakter dziedziczny, wczesny wiek pierwszej i ostatniej miesiączki, styl życia – w szczególności nadmiar spożywanego tłuszczu, nadwagę i alkohol, Stowarzyszenie POMÓŻMY SOBIE popularyzuje podstawowe zasady profilaktyki oraz systematycznie organizuje badania w tej dziedzinie.

W ramach dofinansowanego gminę Krotoszyn projektu zdrowotnego „Wyprzedź raka” 28 października pod hasłem „Twoja szansa w walce z rakiem piersi” zostanie przeprowadzona kolejna akcja badań profilaktycznych. Na organizowane w Zakładzie Opieki Medycznej „CER-MEDIC” Sp. z o.o. w Krotoszynie przy ul. Przemysłowej 19 badania zapraszamy zainteresowane własnym zdrowiem mieszkanki miasta i gminy. Gabinety specjalistyczne (usg i onkologiczny) zostaną uruchomione o godz. 9,00 i będą pracować aż do wykorzystania limitu założonych w projekcie badań. Z uwagi na możliwości organizacyjne i merytoryczne liczba badań jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. W tym dniu będzie też prowadzona kontrolna rejestracja zgłoszeń.

Skorzystaj z tej szansy. Rak piersi jest najczęstszym i najgroźniejszym nowotworem występującym u kobiet i stanowi 20 procent wszystkich notowanych rocznie w Polsce zachorowań na nowotwory złośliwe. W trakcie badań panie otrzymają informacje na temat ewentualnych zagrożeń oraz sposobów ich unikania.

OPRAC. (ANKA)

 

Archiwum
Impuls
Serafiniak
Leaderschool
Fachstol baner
Brykczyński
BETA
Aparatus
Galeria Krotoszynska
Krajowe Centrum Dopłat
vEdukacja
Vademecum
Merlin
M-partner

Ankieta

Która reprezentacja wygra mundial w Rosji?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...