Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

2020-08-18
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
KLIBER FINANSE

Na takie trudności cierpi na świecie coraz więcej kobiet. Skala rośnie w bardzo dużym tempie i jest to problem nie tylko sfery intymnej czy psychospołecznej, ale także terapeutycznej i ekonomicznej.

 

Zacznijmy od budowy dna miednicy. Mamy trzy warstwy mięśni dna miednicy:

– warstwa głęboka – przepona miednicy – m. dźwigacz odbytu i m. guziczny

– warstwa środkowa – przepona moczowa-płciowa – m. poprzeczny głęboki krocza, zwieracz cewki moczowej, górna i dolna część powięzi

– warstwa powierzchowna – m. poprzeczny powierzchowny krocza, m. opuszkowo-gąbczasty, m. kulszowo-jamisty, m. zwieracz zewnętrzny odbytu.

Najczęstszą formą nietrzymania moczu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Polega na bezwiednym, mimowolnym gubieniu moczu, w sytuacji gdy dochodzi do zwiększenia ciśnienia śródbrzusznego (np. kichanie, kaszel, dźwiganie, śmiech) lub nawet nagłej zmiany pozycji ciała. Jeśli kobieta nie podejmie leczenia z czasem, zaburzenie przybiera bardziej nasiloną formę i do nietrzymania moczu dochodzi także w spoczynku.

Możemy wyróżnić trzy stopnie nietrzymania moczu:

– lekki – nieznaczne gubienie moczu podczas dużego wysiłku fizycznego w pozycji stojącej

– średni – gubienie moczu podczas lekkiej pracy fizycznej, wchodzenia po schodach, w czasie kaszlu, śmiechu, kichania

– ciężki – gubienie moczu w czasie spoczynku w pozycji leżącej.

Jest kilka metod diagnostyki. Przede wszystkim wywiad, karta mikcji – pacjentka zaznacza w niej ilość i częstość oddawanego moczu, badanie ginekologiczne, ocena zmian towarzyszących w statyce miednicy, ocena wzrokowa okolic pochwy, krocza i odbytu, próba kaszlowa – przy wcześniejszym wypełnieniu płynem pęcherza pacjentce poleca się zakasłać, pad test – jednogodzinny test podpaskowy – po opróżnieniu pęcherza pacjentce poleca się wypić 0,5l wody w ciągu 15 min., po pół godziny odpoczynku pacjentka wykonuje różne aktywności z założoną podpaską, jeśli czuje potrzebę, oddaje mocz w toalecie; jeśli pomimo tego podpaska większy swoją masę o 1,4g, świadczyć to może o wysiłkowym nietrzymaniu moczu, pomiar siły mięśniowej dna miednicy za pomocą elektromiografii powierzchownej z zastosowaniem sondy waginalnej lub rektalnej, pomiar siły mięśniowej dna miednicy testem wstrzymywania moczu – test ten wykonuje się tylko w celach diagnostycznych, nigdy terapeutycznych; częste wstrzymywanie moczu upośledza funkcję układu moczowo-płuciowego, określenie współczynnika BMI, badania dodatkowe, np. posiew moczu i inne.

Czynniki ryzyka: ciąża i połóg; okołoporodowe urazy tkanek krocza – pęknięcia, nacięcia, rozerwanie krocza, urazy zwieraczy; operacje ginekologiczne przez kanał rodny; brak rehabilitacji przed i po porodzie, a także operacjach ginekologicznych; okres klimakterium; zaburzenia statyki narządu rodnego; nadwaga i otyłość; palenie tytoniu; przewlekłe zaparcia; przewlekłe choroby przebiegające z uporczywym kaszlem; ciężka praca fizyczna; brak aktywności fizycznej, a także wyczynowe uprawianie niektórych sportów; nieprawidłowa postawa ciała.

Leczenie… – dużo by pisać. Ale mamy leczenie zachowawcze, psychoterapie i operacyjne. Fizjoterapia pełni bardzo ważną rolę w wysiłkowym nietrzymaniu moczu. W kinezyterapii nader istotna jest prawidłowa postawa ciała i od niej zaczynamy terapię. Nauka prawidłowego podnoszenia ciężarów, kichania, kaszlu… Ćwiczenia w odciążeniu (na leżąco) i z obciążeniem (w siadzie, staniu), ćwiczenia mm. Kegla.

Z fizykoterapii stosujemy elektrostymulację, EMG-biofeedback, terapię polem magnetycznym.

Terapia behawioralna, czyli zmiany w życiu codziennym, tzn. prowadzenie dziennika mikcji, wprowadzenie określonych pór oddawania moczu, stopniowe wydłużenie przerw między mikcjami.

Psychoterapia jest ważnym czynnikiem, w każdej terapii psychika odgrywa bardzo ważną rolę w powodzeniu terapii.

Farmakoterapia – o tym decyduje lekarz, jednakże nie zapominajmy o tym, że sama tabletka nie pomoże przy nietrzymaniu moczu. Musimy ćwiczyć.

Tak od siebie powiem – dajmy sobie w toalecie czas. Nie zwiększajmy strumienia moczu, nie chodźmy do toalety na zapas. Dbajmy o nasz pęcherz już od najmłodszych lat.

(mgr Natalia Jasiak)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziesięć − sześć =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE